اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
4,406 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. آشنایی با مه مغزی

آشنایی با مه مغزی

دسته‌بندی: وبلاگ

اختلال مه مغزی یکی از علائم اولیه بیماری کرونا است که حتی ممکن است برای مدت بسیار طولانی حتی پس از طی شدن مرحله بهبودی باقی بماند. مه مغزی در واقع یک بیماری نیست بلکه اصطلاحی است که برای گروهی از علائم مانند کمرنگ شدن حافظه، ناتوانی در تمرکز، مشکل در پردازش اطلاعات، خستگی و افکار پراکنده به کار گرفته می شود. از زمان آغاز بیماری کرونا اختلال «مه مغزی» از جمله عارضه هایی بوده است که بیشتر از گذشته با آن برخورد داشته ایم و در مورد آن صحبت شده است. جدا از کووید-۱۹، بسیاری از اختلالات و شرایط دیگر مانند استرس و اضطراب میتوانند باعث ایجاد مه مغزی شوند که پس از مدتی به صورت خود به خود برطرف می شود.

برخی از علائم شایع اختلال مه مغزی

روزنامه تایمزآو ایندیا در گزارشی به برخی از علائم شایع اختلال «مه مغزی» پرداخته که آگاهی از آنها ضروری است.

داشتن مشکل در تمرکز: عدم تمرکز علامت رایج اختلال مه مغزی است که در حدود ۳۰ درصد از مجموع مبتلایان به بیماری کرونا گزارش شده است. در این شرایط ممکن است فرد برای تمرکز روی ساده ترین کارها نیز مشکل داشته باشد. حتی اگر تلاش کنند تا روی کار متمرکز شوند، ممکن است برای آنان دشوار باشد که افکار خود را متمرکز کرده و کار مورد نظر را با نهایت دقت به پایان برسانند.

کاهش قدرت تفکر: هنگامی که بافت مغزی تحت تاثیر بیماری کرونا و دیگر بیماری‌ها باشد، ممکن است قدرت تفکر شما نیز کند شود. ممکن است برای انجام کاری که پیش از این در ۱۰ دقیقه پایان می‌یافت ۳۰ یا ۴۰ دقیقه زمان صرف کرد.

بروز مشکلات گفتاری: اختلال مه مغزی ممکن است بر مهارت مکالمه و نوشتن فرد تاثیر بگذارد. افرادی که دچار این اختلال می‌شوند ممکن است در پیدا کردن کلمه مناسب برای استفاده در یک جمله دچار مشکل شوند.

داشتن مشکل در انجام هم زمان چند کار: عدم تمرکز و کاهش قدرت تفکر می تواند انجام چندین کار را به طور همزمان برای فرد دشوار کند. حتی ممکن است بعد از انجام یک کار ساده احساس خستگی کنید. همچنین ممکن است سطح کارآیی و عملکرد فرد کاهش پیدا کند زیرا تمرکز مغز روی چندین کار به طور همزمان دشوار است.

هذیان گفتن از پیامدهای شایع کرونای شدید

محققان دانشگاه میشیگان آمریکا دریافتند در بیمارانی که به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری می‌شوند، هذیان یکی از پیامدهای شایع این بیماری است. حتی پس از بهبودی از بیماری کرونا و ترخیص از بیمارستان نیز ممکن است عارضه هذیان به طور کامل درمان نشود. به گزارش ساینس، این تحقیقات به کمک ۱۵۰ بیمار مبتلا به کووید انجام گرفت که در ابتلای پاندمی در بیمارستان بستری شدند و در آن مشخص شد ۷۳ درصد از این بیماران دچار هذیان شده‌اند. هذیان یک اختلال جدی روانی است که موجب سردرگرمی، آشفتگی و ناتوانی بیمار در تفکر صحیح می‌شود. محققان تلاش کردند از طریق مصاحبه با بیماران داوطلب پس از ترخیص از بیمارستان و همچنین با بررسی سوابق پزشکی آن‌ها، عوامل موثر در هذیان را شناسایی کنند.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد عوامل متعددی در بروز این پدیده نقش دارند. در واقع کووید ۱۹ به تنهایی می‌تواند موجب کاهش اکسیژن رسانی به مغز و همچنین ایجاد لخته خون و سکته مغزی و در نهایت منجر به اختلال شناختی شود. همچنین نشانگرهای التهابی، در بیماران مبتلا به هذیان افزایش قابل توجهی دارند. سردرگمی و آشفتگی می‌تواند نتیجه التهاب در مغز باشد. علاوه بر این محققان توانستند بین مصرف داروهای آرامبخش و هذیان ارتباط معنا داری بیابند. در واقع مشخص شد بیماران مبتلا به هذیان بیش از سایر بیماران و با استفاده از دزهای بالاتر داروهای آرامبخش تحت درمان قرار گرفته بودند.

ممکن است عارضه هذیان به طور کامل درمان نشود

در این تحقیقات مشخص شد حتی پس از بهبود از بیماری کرونا و ترخیص از بیمارستان نیز ممکن است عارضه هذیان به طور کامل درمان نشود. تقریبا یک سوم از بیماران در زمان ترخیص همچنان به هذیان مبتلا بودند و ۳۰ درصد از این بیماران به کمک‌های تخصصی نیاز داشتند. به گفته محققان، نتایج این تحقیقات نشان دهنده اهمیت واکسیناسیون و پیشگیری از عوارض شدید کووید ۱۹ است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه BMJ Open منتشر شده است.

فایزر داروی خوراکی بیماری کرونا را آزمایش می کند

این دارو موسوم به PF-07321332 را در حداکثر 2660 فرد 18 ساله و بالاتر که از سلامت کامل برخوردارند و در خانواده ای زندگی می کنند که یک نفر از آنان به بیماری کرونا مبتلاست، مورد آزمایش قرار می دهد. شرکت داروسازی فایزر از آغاز مطالعه روی نوعی داروی خوراکی برای پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری کووید-19 خبر داد.این شرکت مطالعه ای را آغاز کرده تا اثربخشی نوعی داروی ضد ویروسی خوراکی در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا در بین افرادی که در معرض ویروس قرار گرفته اند، آزمایش شود.

فایزر اعلام کرد: این دارو موسوم به PF-07321332 را در حداکثر 2660 فرد 18 ساله و بالاتر که از سلامت کامل برخوردارند و در خانواده ای زندگی می کنند که یک نفر از آنان به بیماری کووید-19 مبتلاست، مورد آزمایش قرار می دهد. در این بررسی PF-07321332 با دُز کمی از داروی ریتوناویر آزمایش می شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، فایزر همچنین اوایل ماه جاری اعلام کرده بود که آزمایش روی داروی PF-07321332 را برای درمان بیماران کووید-19 در افراد بزرگسال که بیماری شان با علامت همراه است و در بیمارستان بستری نشده اند، آغاز کرده است.

آزمایش قرص خوراکی فایزر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

این دارو یکی از چندین قرص ضد ویروسی است که می تواند تاثیر به سزایی در درمان بیماری کرونا داشته باشد، زیرا همه افراد واکسن تزریق نخواهند کرد و گفته می شود واکسیناسیون کامل افراد در کشورهای خاص چندین سال به طول بینجامد. پایگاه خبری اکسیوس از آزمایش قرص خوراکی فایزر برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ خبر داد که به گفته مقامات این شرکت داروسازی می تواند مکمل اثربخشی واکسن باشد. به گزارش این پایگاه خبری آمریکایی، شرکت داروسازی “فایزر” دیروز دوشنبه اعلام کرد که در حال آزمایش داروی ضد ویروسی خوراکی است که به پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ کمک می کند.

این دارو یکی از چندین قرص ضد ویروسی است که می تواند تاثیر بسزایی در درمان ویروس کرونا داشته باشد، زیرا همه افراد واکسن تزریق نخواهند کرد و گفته می شود واکسیناسیون کامل افراد در کشورهای خاص چندین سال به طول بینجامد. این دارو با دوز کم “ریتوناویر” که به طور گسترده در درمان های ترکیبی عفونت “اچ.آی.وی” استفاده می گردد، تجویز می شود.

داروی رمدسیویر

“رمدسیویر” به عنوان دارویی که پیش از این برای درمان ابولا و سایر بیماری های ویروسی مورد استفاده قرار می گرفت، تا به امروز تنها داروی ضد ویروسی است که در ایالات متحده برای درمان بیماری کرونا مورد تائید قرار گرفته است.

«میکائیل دولستن» مسئول علمی و رئیس فایزر در بیانیه ای در خصوص داروی پیشگیری از ابتلا به کرونا گفت که این دارو “تأثیر واکسن ها در کاهش ابتلا” را تکمیل می کند. دولستن افزود: در صورت موفقیت، ما معتقد هستیم که این درمان می تواند پیش از آنکه ویروس فرصتی برای تکثیر گسترده داشته باشد، به توقف زودهنگام ویروس کمک کند و به طور بالقوه از بروز علائم شدید در افراد مبتلا و انتقال آن به دیگران جلوگیری کند. براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز که بیش از ۹ ماه از آغاز واکسیناسیون کرونا می گذرد، ۳۳ درصد از کل جمعیت جهان در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده اند.

سونامی سرطان‌های پیشرفته زنان به علت بیماری کرونا

ترس از ابتلا به بیماری کرونا سبب مراجعه دیر بیماران به پزشکان و یا ناقص ماندن درمانی آن‌ها شده در حالیکه تشخیص به موقع در درمان موفقیت آمیز سرطان بسیار حائز اهمیت است. بیش از ۹۰ درصد بیماران علائم ابتلا به سرطان را قبل از شیوع کرونا داشته‌اند ولی از ترس ابتلا به بیماری کرونا دیر به پزشک مراجعه کرده‌اند و یا به دلیل کرونا درمان‌های خود را ناقص رها کرده‌اند. از زمانی که کرونا در کشور و شیوع یافته (اسفند ۹۸) به دلیل ترس افراد از مراجعه به پزشک و خطر ابتلا به کرونا با سونامی بیماری‌های پیشرفته سرطان در زنان مواجه شده ایم زیرا بیش از ۹۰ درصد بیماران علائم ابتلا به سرطان را قبل از شیوع کرونا داشته‌اند ولی از ترس ابتلا به کرونا دیر به پزشک مراجعه کرده‌اند و یا به دلیل کرونا درمان‌های خود را ناقص رها کرده‌اند.

آموزش به افراد جامعه و بیماران در مورد لزوم به موقع مراجعه به پزشک

با توجه به غفلت‌های انجام شده جهت آموزش به افراد جامعه و بیماران در مورد لزوم به موقع مراجعه به پزشک جهت تشخیص به هنگام بیماری از جمله بیماری سرطان، و با توجه به این که تشخیص زودهنگام سرطان سبب درمان موفقیت آمیز آن خواهد شد ولی شرایط کرونا سبب شد که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه کنند و یا درمان آنها با تأخیر و چالش همراه شود.

در حال حاضر به با حجم زیادی از بیمارانی مواجه هستیم که دارای سرطان های پیشرفته هستند بنابراین به بیماران توصیه می‌کنیم در صورت مواجهه با علائم ابتلا به سرطان حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند و به هیچ عنوان به دلیل ترس از ابتلا به کرونا بیماری خود را جهت درمان به تعویق نیندازند همچنین به این نکته توجه داشته باشند که کلینیک های درمانی و مطب پزشکان و تمهیدات لازم برای پیشگیری از انتقال کرونا را در نظر گرفته‌اند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

محققان: کرونا سیگاری ها را ۱۰ برابر بیشتر تهدید می‌کند

روزنامه گاردین با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید از ابتلای شدید سیگاری ها به کووید-۱۹ در مقایسه با غیرسیگاری ها و افزایش ۱۰ برابری خطر مرگ و میر در این گروه از افراد خبر داد و نوشت: برخلاف نتایج پژوهش های پیشین، سیگاری ها در برابر کرونا مصون نیستند. نتایج این پژوهش جدید که داده های مشاهده ای و ژنتیکی در مورد مصرف سیگار و ابتلا به بیماری کرونا را جمع آوری کرده است، با تحقیقات منتشر شده در آغاز همه گیری کووید-۱۹ که مدعی است سیگار کشیدن ممکن است به محافظت در برابر ویروس کمک کند، مغایرت دارد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، داده های جدید پزشکی نشان می دهد افراد سیگاری در مقایسه با دیگران، بیشتر در اثر بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست می دهند. براساس داده های این پژوهش، افراد سیگاری ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می شوند و همچنین احتمال مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آنها بیشتر است. نتایج این پژوهش جدید که داده های مشاهده ای و ژنتیکی در مورد مصرف سیگار و ابتلا به کووید ۱۹ را جمع آوری کرده است، با تحقیقات منتشر شده در آغاز همه گیری کووید-۱۹ که مدعی است سیگار کشیدن ممکن است به محافظت در برابر ویروس کمک کند، مغایرت دارد.

نتیجه تحقیق مصرف سیگار و شدت ابتلا به بیماری کرونا

«دکتر اشلی کلیفت» از دانشگاه آکسفورد و همکارانش در این پژوهش از نتایج آزمایش کووید-۱۹، داده های بستری در بیمارستان و گواهی فوت استفاده کردند تا ارتباط بین مصرف سیگار و شدت ابتلا به بیماری کرونا را از ماه ژانویه تا اوت ۲۰۲۰ (دی ۹۸ تا مرداد ۹۹) از میان ۴۲۱ هزار و ۴۶۹ نفر شرکت کننده بررسی کردند. در این پژوهش مشخص شد سیگاری ها در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند، ۸۰ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می شدند و در صورت ابتلا به بیماری کووید -۱۹ به میزان قابل توجهی جان خود را از دست می دادند.

«دکتر آنتونی لاورتی» و «پروفسور کریستوفر میلت» از کالج امپریال لندن در سرمقاله ای در واکنش به نتایج این مطالعه نوشتند: «این پژهش ما را بیش از همیشه مطمئن می کند که سیگار کشیدن از افراد در برابر کووید-۱۹ محافظت نمی کند». یافته های این پژوهش نشان می دهد که استعداد ژنتیکی میل شدید به کشیدن سیگار با خطر دوبرابری ابتلا، خطر پنج برابری بستری شدن در بیمارستان و ریسک ۱۰ برابری مرگ همراه است.

سیگار کشیدن و خطر ابتلای شدید به بیماری کرونا ا

کلیفت هم خاطرنشان کرد: «نتایج ما اکیدا نشان می دهد که سیگار کشیدن با خطر ابتلای شدید به بیماری کرونا ارتباط دارد و همانگونه که سیگار کشیدن با خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان های مختلف و سایر بیماری ها ارتباط دارد، به نظر می رسد برای کووید-۱۹ هم همینطور باشد. بنابراین اکنون زمان خوبی برای ترک سیگار است.». پیش تر یک تیم از پژوهشگران ژاپنی که بر روی تاثیر دخانیات بر سلول در مواجه با ویروس کرونا مطالعه کرده بودند، اعلام کردند که سیگاری ها کمتر به بیماری کرونا مبتلا می شوند. هرچند در نتایج این پژوهش هم ذکر شده بود که سیگاری ها چنانچه به ویروس کرونا مبتلا شوند با خطرهای بیشتری در مقایسه با غیرسیگاری ها روبرو هستند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست