اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
79 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. ابتلای گونه‌های مختلف جانوری به ویروس کرونا و احتمل انتقال توسط آنها

ابتلای گونه‌های مختلف جانوری به ویروس کرونا و احتمل انتقال توسط آنها

دسته‌بندی: News

به گزارش خ طبق بررسی‌های محققان و اطلاعات منتشر شده توسط آنها, گونه‌های مختلف جانوران نیز به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و احتمال انتقال از حیوانات نیز وجود دارد.

پایگاه خبری “ایندیپندنت” نوشت, پروفسور “جوانا سانتینی” و پروفسور “سارا ادواردز”، محققان کالج دانشگاهی لندن با نوشتن مقاله‌ای مشترک خواستار تحقیقات بیشتر درباره احتمال انتقال کووید19 از انسان به حیوان و برعکس شدند.

این مقاله که در نشریه “The Lancet Microbe” منتشر شد به کشف اخیر اشاره می‌کند که شاهد شناسایی این ویروس در میان گروهی از راسوها در هلند بود؛ در این کشور انتقال ویروس کرونا از انسان‌ به راسوها باعث مرگ ده‌ها هزار راسو شد.

ظاهراً گربه‌های وحشی نیز که در این مناطق از هلند پرسه می‌زدند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

نویسندگان مقاله گفتند مدارک تجربی نشان می‌دهد “سارس-کوو-2” که ویروس عامل بیماری کووید19 است می‌تواند گربه‌ها، سگ‌ها، میمون‌ها، موش‌ها و همسترها را مبتلا سازد؛ آنها افزودند باید توجه بیشتری هم به خرگوش‌ها، گوسفندان، بزها، گاوها و اسب‌ها شود چرا که تحقیقات نظری حاکی از آن است احتمال ابتلا میان این گونه‌ها نیز وجود دارد.

در این مقاله آمده که وقتی ویروس “سارس-کوو-2” فرای دنیای انسان‌ها شیوع یابد, خیلی سخت می‌توان رد انتقال طبیعی آن میان گونه‌های جانوری را گرفت؛ چون بافت ژنتیکی شایع آن اساسا شبیه ویروس در بدن انسان است و متخصصان در حال حاضر تنها قادر به شناسایی انتقال آن در میان انسان‌ها هستند تا جلوی آن را بگیرند.

همچنین باید احتمال به وجود یک گونه ذخیره در نظر گرفته شود؛ گونه ذخیره اشاره به موجود زنده‌ای دارد که میزبان بعضی از ویروس‌ها است و ویروس در بدن آنها زنده می‌ماند بدون آن که همیشه باعث بروز بیماری در میزبان خود شود.

نویسندگان مقاله گفتند, حیوانات خانگی که شرایط کافی برای عمل کردن به عنوان گونه ذخیره دارند؛ مانند سگ‌ها و گربه‌ها که با گزارش‌هایی که پیشتر به آنها اشاره شد نیز در تطابق است.

پروفسور “سانتینی” در مصاحبه با پایگاه خبری “press association” گفت: «ما باید راه‌کارهای نظارتی به کار گیریم تا به ناگهان با شیوع گسترده این بیماری میان حیوانات مواجه نشویم؛ چرا که در آن صورت نه تنها تهدیدی علیه سلامت آن گونه حیوانی ایجاد کرده‌ایم, بلکه سلامت و جان انسان‌ها هم به خطر خواهد افتاد.

او ادامه داد: «انتقال این ویروس در میان حیوانات اگر بدون نظارت و اطلاع ما اتفاق افتد ممکن است به مرحله‌ای بازگشت‌ناپذیر برسد که ممکن است موفقیت تلاش‌های فعلی برای محافظت از سلامت عمومی شهروندان را به مخاطره اندازد و امکان دارد انسان‌ها به طور دائم این ویروس را از حیوانات مبتلا بگیرند.»

نظر این محققان بعد از آن بیان شد که بر مبنای تحقیق ماه گذشته در نشریه پزشکی “new england” اظهار شد که گربه‌ها به راحتی می‌توانند به “سارس-کوو-2” مبتلا شوند و ممکن است ویروس را به سایر گربه‌ها هم منتقل کنند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست