اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
184 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. احتمال افزایش انتقال کرونا در آلودگی هوا

احتمال افزایش انتقال کرونا در آلودگی هوا

دسته‌بندی: وبلاگ

مهرداد روانشاد روز جمعه در خصوص تاثیر آلودگی هوا بر بیماری‌های ویروسی اظهار داشت: آلودگی هوا به انواع متعددی تقسیم می‌شود که یکی از انواع اصلی و خطرناک این آلودگی ذرات معلق است.

ذرات معلق از مرگبارترین انواع آلودگی هوا محسوب شده و ذرات کمتر از ۱۰ میکرومتر قطر که به ریه‌ها نفوذ کرده و گاه وارد جریان خون می‌شوند، می‌توانند به حمله قلبی، کاهش عملکرد ریه، ضربان نامنظم قلب، تشدید آسم و مرگ ناگهانی در بیماران قلبی و تنفسی منجر شوند.

این استاد علوم پزشکی توضیح داد: ذرات معلق در هوا می‌توانند مواد سمی و خطرناک را جذب کرده و در حقیقت به عنوان یک حامل برای مواد آلوده عمل کنند. این ذرات از طریق نفس کشیدن وارد ریه شده و دستگاه تنفس را با مشکل مواجه می‌کنند.

روانشاد ادامه داد: اما در خصوص این مساله که «آیا این ذرات معلق در انتقال ویروس‌ها همچون کرونا نقش دارند» مطالعات جامع و دقیقی انجام نشده و بنابراین نمی‌توان به طور قطع در این رابطه اظهار نظر کرد.

وی خاطرنشان کرد: اما به دلیل نقش حمل‌کنندگی ذرات معلق احتمال آلودگی ریه‌ها وجود داشته و قدرت جذب ذرات معلق می‌تواند باعث جذب ویروس کرونا نیز شده و احتمال ابتلا به بیماری را هم افزایش دهد.

براساس نتایج برخی از مطالعات جدید میزان عوارض شدید کووید۱۹ با آلودگی هوا در ارتباط است و حضور در معرض آلودگی هوا، در صورت ابتلا به کرونا سبب وضعیت شدید بیماری خواهد شد.

براساس نتایج این مطالعات، هر افزایش تماس با ذرات آلاینده ۲.۵ میکرومتری هوا با بیش از سه برابر شدن احتمال استفاده از دستگاه کمک تنفسی و دو برابر شدن احتمال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان همراه خواهد بود.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست