اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
33 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. ادعای جدید کارشناسان: ویروس کرونا می‌تواند باعث بیماری قند شود

ادعای جدید کارشناسان: ویروس کرونا می‌تواند باعث بیماری قند شود

دسته‌بندی: News

برخی از کارشناسان در بررسی‌های خود متوجه شدند موارد جدیدی از بیماری قند در مبتلایان به ویروس کرونا وجود دارد و این قضیه آنان را نگران کرده است که مبادا ویروس کرونا باعث بیماری قند در مبتلایان شود.

پایگاه خبری “ایندیپندنت” نوشت, گروهی متشکل از 17 پزشک سرشناس با انتشار نامه‌ای در روز جمعه اعلام کردند که در خون بیمارانی که آزمایش کووید 19 آن‌ها مثبت شده است، موارد جدیدی از علائم بیماری قند را به طور مکرر تشخیص داده‌اند.

البته این پزشکان قبول دارند که هنوز پیوند متقابل این دو پدیده مشخص نشده است!

محققان پیش از این نشان داده بودند که پروتئین “ECE2” نه تنها در شش‌ها بلکه در اندام‌های دخیل در سوخت‌وساز گلوکز، شامل لوزالمعده، کلیه، کبد و روده کوچک، حضور دارد و این همان پروتئینی در بدن انسان است که ظاهراً ویروس کرونا با آن پیوند ایجاد می‌کند.

فرضیه کارشناسان این است که اگر ویروس به این اندام‌ها بچسبد، می‌تواند در برخی موارد، در سوخت وساز گلوکز چندین اختلال عملکردی منجر به ایجاد بیماری قند پدید آورد.

در نامه این کارشناسان به مجله پزشکی “new england” آمده است که موارد جدید بروز بیماری قند در بیماران مبتلا به کووید 19 را در طرحی جهانی به نام “ثبت کووید بیماری ‌قند”، ثبت کرده‌اند.

“فرانچسکو روبینو”، استاد جراحی سوخت و سازی دانشگاه “کینگز کالج لندن” و یکی از سرپرستان طرح مذکور، می‌گوید: «در تلاش هستیم تا بفهمیم چه وضعیتی باعث این مشاهدات شده است.»

طبق شواهد قبلی، ویروس کرونا قادر است وضعیت افراد مبتلا به بیماری قند را بدتر کند و طبق اخبار منتشره، حدود یک‌ چهارم افرادی که بر اثر ویروس کرونا جان باخته‌اند، بیماری قند داشته‌اند.

روبینو ادامه داد: «با توجه به آن که مدت زیادی از ابتلای انسان به ویروس جدید کرونا نمی‌گذرد، سازوکار دقیق اثرگذاری این ویروس بر سوخت ‌و ساز گلوکز هنوز نامشخص است و نمی‌دانیم بیماری قندی که پدید می‌آید، دقیقاً نوع 1، نوع 2 یا احتمالاً نوع جدیدی از بیماری قند است یا خیر.»

البته برخی کارشناسان هشدار داده‌اند که باید در مورد همبسته انگاشتن بیماری قند و کرونا احتیاط کرد.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست