اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
418 بازدید
استرس
  1. خانه
  2. News
  3. استرس و فرسودگی سیستم ایمنی بدن

استرس و فرسودگی سیستم ایمنی بدن

دسته‌بندی:
Newsوبلاگ
مطالعات تازه نشان می دهد که استرس روند فرسوده شدن سیستم ایمنی را تسریع می کند.

به نقل از ایسنا، متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: استرس به شکل حوادث آسیب زا، فشار شغلی، تبعیض و عوامل استرس زای روزانه، روند فرسوده شدن سیستم ایمنی را سرعت داده و فرد را در معرض بیماریهای سرطان، قلبی-عروقی و عفونتهایی از قبیل کووید-۱۹ قرار می دهد.

این مطالعه می تواند به توضیح نابرابری ها در وضعیت سلامت مرتبط با سن از جمله عوارض نابرابر همه گیری و شناسایی نقاط احتمالی برای مداخله کمک کند. با افزایش جمعیت افراد مسن در جهان، درک نابرابری ها در وضعیت سلامت مرتبط با سن ضروری است. تغییرات مرتبط با سن در سیستم ایمنی، نقش مهمی در به تحلیل رفتن وضعیت سلامت دارد. به گفته متخصصان آمریکایی این مطالعه به روشن شدن مکانیزم های موثر در تسریع فرسودگی سیستم ایمنی کمک می کند.

استرس

با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تحلیل می رود و مشخصه های سیستم ایمنی فرد ضعیف می شود. اما چه عاملی باعث تفاوت های شدید در وضعیت سلامت در بزرگسالانی می شود که در یک رده سنی قرار دارند؟ متخصصان به این موضوع پرداختند تا متوجه شوند آیا می توان ارتباط بین قرار گرفتن در معرض استرس در طول زندگی را که یکی از عوامل شناخته شده در ضعف سلامت است با کاهش توان سیستم ایمنی کشف کرد.

متخصصان آمریکایی برای محاسبه میزان قرار گرفتن در معرض شکلهای مختلف استرس اجتماعی، پاسخ ‌های یک بررسی ملی که شامل ۵۷۴۴ بزرگسال بالای ۵۰ سال بود را تجزیه و تحلیل کردند. همچنین نمونه خون این افراد به منظور شمارش و طبقه بندی گلبولهای خون مورد ارزیابی قرار گرفت.

افرادی که میزان استرس بالاتری داشتند، پروفایل های ایمنی فرسوده تری داشتند، همچنین درصد سلولهای ایمنی برای مقابله با بیماری در آنان کمتر بوده و در خون آنها درصد بالاتری از گلبول های سفید فرسوده مشاهده شد. همچنین ارتباط بین اتفاقات استرس‌زای زندگی و سلول‌های T با میزان آمادگی پایین برای مقابله حتی پس از کنترل فاکتورهایی همچون تحصیلات، استعمال سیگار، مصرف الکل، شاخص توده بدنی و نژاد یا قومیت همچنان قوی بوده است.

بیشتر بخوانید

* قدرتمند کردن سیستم ایمنی با این ویژگی شخصیتی

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست