اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
141 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی توسط آلودگی هوا و صوتی

افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی توسط آلودگی هوا و صوتی

دسته‌بندی: وبلاگ

به نقل ایرنا محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک در این مطالعه متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای خطر ابتلا به نارسایی قلبی را به ویژه برای افرادی با سابقه سیگار کشیدن و نیز افراد مبتلا به فشار خون بالا ، افزایش می دهد بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در این زمینه ضروری است.

«یون یونگ لی» نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار بخش بهداشت محیط در دانشگاه کپنهاگ گفت: برای به حداقل رساندن تأثیر این مواجهه ها ، باید تاکتیک های گسترده ای مانند اقدامات کنترل انتشار گازهای گلخانه ای اجرا شود. همچنین استراتژی هایی مانند ترک سیگار و کنترل فشار خون باید برای کاهش خطر فردی ترغیب شود.

در مطالعه Lim ، داده های بیش از ۲۲ هزار  پرستار زن در دانمارک مورد بررسی قرار گرفتند؛ این افراد  مدت ۱۵ تا ۲۰ سال تحت پیگیری قرار داشتند.

محققان دریافتند که با افزایش ۵.۱ میکروگرم بر متر مکعب هوا (µg/m۳) افزایش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با ذرات ریز (PM۲.۵) طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۷ درصد افزایش می یابد. و به ازای افزایش ۸.۶ میکروگرم بر متر مکعب قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن (NO۲) طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۰ درصد افزایش می یابد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه ، به ازای هر ۹.۳ دسی بل افزایش سر و صدای ترافیک جاده ای طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۲ درصد افزایش می یابد. از سوی دیگر بر اساس نتایج این مطالعه که هفته جاری در مجله «انجمن قلب آمریکا» منتشر شد ، افزایش مواجهه افراد که سابقه سیگار کشیدن داشتند با ذرات ریز آلاینده در هوا با افزایش ۷۲ درصدی خطر ابتلا به نارسایی قلبی همراه بود.

لیم در یک نشریه خبری گفت: «ما از نحوه تعامل دو عامل محیطی – آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای» شگفت زده شدیم. لیم گفت: آلودگی هوا در مقایسه با سر و صدای ترافیک جاده ای در بروز نارسایی قلبی نقش بیشتری داشت ، اما بیشترین افزایش خطر نارسایی قلبی در زنانی مشاهده شد که در معرض سطوح بالای آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای قرار داشتند.

لیم خاطرنشان کرد: علاوه بر این ، حدود ۱۲ درصد از کل شرکت کنندگان در این مطالعه مبتلا به فشار خون بالا بودند. با این حال، ۳۰ درصد از پرستاران مبتلا به نارسایی قلبی سابقه فشار خون قبلی داشتند و این افراد آسیب پذیرترین افراد نسبت به قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بودند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست