اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
593 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. اندازه‌گیری نیکوتین موجود در بخار سیگار الکترونیکی با حسگر

اندازه‌گیری نیکوتین موجود در بخار سیگار الکترونیکی با حسگر

دسته‌بندی: News

نیکوتین یکی از مضرترین ترکیبات موجود در بخار تولیدشده توسط سیگارهای الکترونیکی است، بنابراین افرادی‌که از آنها استفاده نمی‌کنند، باید تا حد امکان از تنفس آن خودداری کنند. گروهی از محققان اخیرا از توسعه حسگری خبر داده‌اند که بر روی پوست قرار می‌گیرد و می‌تواند با نظارت بر سطوح نیکوتین موجود در هوا در مجاورت کاربر به افراد در این زمینه کمک کند.

نمونه اولیه این حسگر بدون باتری که توسط دانشمندان دانشگاه آریزونا و موسسه سلطنتی فناوری ملبورن استرالیا ساخته شده است، به طور موقت به پوست قسمتی از بدن کاربر مانند پشت دست وی چسبیده و کار نظارت را انجام می‌دهد.

این وسیله مجهز به یک تراشه ارتباطات میدان‌نزدیک، یک سیم پیچ حلقه‌ای برای انتقال قدرت بی‌سیم و حسگر نیکوتین است. بخش دیگر آن شامل یک بستر پلاستیکی پلی‌ایمید است که با یک لایه نازک از یک ترکیب معدنی به نام “دی‌اکسید وانادیم” (VO2) پوشیده شده است. هر مولکول نیکوتین افشانه شده‌ای که در هوا در مجاورت این حسگر وجود داشته باشد، با دی‌اکسید وانادیم پیوند داده خواهد شد و رسانایی الکتریکی آن را تغییر می‌دهد.

یک دستگاه دارای ارتباطات میدان‌نزدیک مانند یک گوشی هوشمند نیز می‌تواند حسگر مذکور را به صورت بی‌سیم روشن کند و اجازه دهد جریان الکتریکی از طریق لایه دی‌اکسید وانادیم عبور کند. در مرحله بعد اطلاعات رسانایی به منظور تعیین سطوح نیکوتین موجود در هوا به تلفن ارسال می‌شوند و هر چه تعداد مولکول‌های نیکوتینی که با دی‌اکسید وانادیم پیوند داده شده‌اند، بیشتر باشد، تغییر رسانایی بیشتر خواهد بود.

دکتر “فیلیپ گوتروف” (Philipp Gutruf)، رهبر این مطالعه از دانشگاه آریزونا گفت: این فناوری همچنین می‌تواند برای تشخیص نیکوتین موجود در دود سیگار سنتی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست