اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
165 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. بالا رفتن نرخ اعتیاد در زنان

بالا رفتن نرخ اعتیاد در زنان

دسته‌بندی: News

سردار اسکندر مومنی امروز در نشست خبری روز گذشته که در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، درباره اهداف سفر خود به این استان گفت: بررسی حوزه مواد مخدر در استان در حوزه‌های مقابله، درمان و نگهداری و موضوع معتادین متجاهر و ایجاد ظرفیت جدید برای استان از جمله اهداف این سفر بوده است.

وی افزود: نسبت به دو سال گذشته ظرفیت خوبی در خراسان رضوی برای نگهداری معتادین متجاهر ایجاد شده است. در سال ۹۷ این ظرفیت حدود ۴۰۰ نفر بود اما در حال حاضر حدود ۳۹۰۰ نفر نگهداری می‌شوند. همچنین قرار است این ظرفیت به ۶۰۰۰ نفر برسد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید از ظرفیت‌های مردمی در این زمینه استفاده شود که خوشبختانه مشارکت‌های مردمی هم تاکنون خوب بوده است. تمام کارهای این مرکز جدید که امروز کلنگ‌زنی شد، قرار است توسط یکی از خیرین انجام شود که این اقدام می‌تواند شروع یک کار بزرگ و یک فرهنگ‌سازی گسترده باشد.

مومنی ادامه داد: ما در کشور به حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار ظرفیت برای موضوع معتادین متجاهر نیازمندیم. با دستور رئیس جمهور در جلسه ستاد این موضوع ابلاغ و تقسیم کار بین دستگاه‌ها انجام شد که هر دستگاه چه تعداد از این ظرفیت را ایجاد کند. از سه سال گذشته با ورود نیروهای سپاه، بسیج، سازمان زندان‌ها و نیروی انتظامی ظرفیت‌های جدیدی ایجاد شد و می‌توانیم بگوییم که حدود ۷۰ درصد موضوع ساماندهی معتادین متجاهر انجام شد و حدود ۳۰ درصد ظرفیت جدید دیگر باید اضافه شود؛ برای مثال در تهران حدود ۱۶ هزار ظرفیت وجود دارد که این ظرفیت باید به ۲۵ هزار برسد و مشخص شد که ۵۰۰۰ ظرفیت را شهرداری و ۵۰۰۰ ظرفیت دیگر را دستگاه‌های دیگر ایجاد کنند. امیدواریم این کار در پایان سال یا اوایل سال آینده انجام شود.

مومنی افزود: البته ایرادات قانونی و جدی هم در حوزه معتادان داریم. در این زمینه قوانین دست و پا گیر هستند؛ برای مثال قانون گفته است که درمان معتادان یک تا سه ماه باشد که این موضوع هدر دادن منابع، غیرعلمی و غیرمنطقی است. امکان ندارد که یک معتاد متجاهر که همه مراحل اعتیاد را طی کرده با یک تا سه ماه درمان شود. لایحه اصلاح این قانون آماده شده و امیدواریم که به زودی به مجلس ارسال و تصویب شود.

وی در خصوص برنامه‌های ستاد برای مهارت آموزی به معتادین متجاهر گفت: یکی از الزامات تمام مراکزی که در دو یا سه سال اخیر راه‌اندازی شده‌اند یا در آینده قرار است راه اندازی شوند، مراکز مهارت‌آموزی است. بدون ایجاد مراکز مهارت‌آموزی، چرخه درمان و بازگشت به جامعه این افراد ناتمام است. این چرخه شامل آوردن معتادان برای ترک، درمان اولیه و سم‌زدایی، مهارت‌آموزی، اشتغال و برگشت آنها به خانواده و جامعه است. این چرخه اگر کامل نباشد و ما فقط به کار درمان و سم زدایی بپردازیم، یک دور باطل است.

مومنی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از تولیدات مراکز مهارت‌آموزی معتادان صادر هم می‌شوند؛ برای مثال تولید ماسک، پرورش گل، نجاری و جوشکاری از نمونه کارهای این مراکز است.

وی عنوان کرد: در ۹ماهه اول سال تا این لحظه حدود ۸۰۰ تن کشفیات مواد مخدر داشته‌ایم. نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور ۵/۴ درصد است و در خراسان رضوی این نرخ ۲/۷ درصد است که از میانگین کشوری پایین تر است و خراسان رضوی رتبه هجدهم را در کشور دارد که این مسئله از نظر جمعیت عمومی استان خوب و مناسب است اما در برخی از جمعیت‌ها نرخ شیوع در استان از میانگین کشوری بالاتر است. یکی از موضوعات جلسه امروز هم اتخاذ تمهیدات برای این امر بود.

مومنی در خصوص تغییرات سیاسی در افغانستان و تاثیر آن بر میزان کشفیات مواد مخدر اظهار کرد: اعلام رسمی طالبان این است که جلوی مواد مخدر را می‌گیرند اما در عمل باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. در حال حاضر در دوران گذار هستیم و باید در عمل سیاست‌هایشان ثابت شود اما ما برای همه فرضیه‌ها پیش بینی لازم را داشته‌ایم؛ چه وضع موجود، چه افزایش و چه کاهش؛ چون اگر کاهش هم پیدا کند باید به موضوع مواد مخدر صنعتی که برای آن برنامه ریزی هم شده است توجه کرد.

وی افزود: میانگین سن اعتیاد در کشور ۲۴ سال و چند ماه است. نرخ اعتیاد زنان در کشور ما حدود ۰/۶درصد است که کل نرخ کشور ۵/۴ درصد است. نرخ اعتیاد زنان پایین است اما نسبت به گذشته خودش متاسفانه افزایش داشته ولی نسبت به کل جامعه و مقایسه با کشورهای دیگر نرخ پایینی است. 

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست