اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
141 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. با تست غربالگری در بارداری آشنا شوید

با تست غربالگری در بارداری آشنا شوید

دسته‌بندی: وبلاگ

تست غربالگری

یکی از مهمترین آزمایشاتی که در دوران بارداری انجام شود، تست غربالگری است. متاسفانه آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت نشان داده است که در دهه اخیر، تعداد نوزادان مبتلا به ناهنجاری های ژنی رو به افزایش است. به همین دلیل توصیه اکید بر این است که مادران قبل از باردرای، آزمایشات لازم را انجام داده و در دوران بارداری نیز حداکثر تا پایان سه ماهگی، تست غربالگری انجام گیرد. البته در مورد والدینی که سابقه بیماری های ژنتیکی دارند، انجام این قبیل از آزمایشات ضرورت بیشتری پیدا می کند حتی لازم است تمام انواع تست غربالگری را به صورت کامل انجام دهند. تست غربالگری دارای سه مرحله کلی است که در این مقاله به بررسی هر کدام از این مراحل خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم قبل از انجام تست غربالگری این مقاله را با دقت مطالعه نمایید. داشتن اطلاعات کافی در مورد این آزمایشات به شما کمک می کند تا درک بهتری از اهمیت این موضوع داشته باشید.

تست غربالگری آزمایشی و یا آزمایشاتی است که همواره برای مادران باردار تجویز می شود. مطابق با نوع نتیجه این تست، پزشک می تواند شرایط جسمی و سلامتی جنین و مادر را به طور دقیق تشخیص دهد و اقدامات لازم را با توجه نوع نتیجه به دست آمده انجام دهد.

تست غربالگری درواقع دارای انواع مختلفی است که هر کدام مخصوص بازه های زمانی گوناگونی در بارداری هستند و پارامتر های مجزایی را مورد بررسی قرار می دهند.

انجام این تست های کاربردی برای هر شخص بارداری توصیه می شود، چرا که اگر مادر از وضعیت جنین خود مطلع شود به طور حتم دوران بارداری به مراتب بهتر و بدون استرس تری را خواهد گذراند.

جنین اگر دچار بیماری، نقص عضو و یا هر اختلال مشابه دیگری باشد بر اساس نتایج انواع تست های غربالگری مشخص می شود و پزشک می تواند مطابق با اطلاعات به دست آمده از شرایط جنین تجویز مناسب را ارائه دهد.

تست غربالگری والدین شامل چه مراحلی می شود؟

تستهای غربالگری والدین به طور کلی دارای مراحل متعددی است که پزشک بر اساس وضعیت جسمی مادر، مدت زمان بارداری و عوامل دیگری از این قبیل تشخیص می دهد که کدام یک از تست ها برای فرد باردار مناسب است.

بنابراین آزمایش های بارداری در دسته بندی های مختلفی طبقه بندی می شوند که بر اساس بررسی ها و آنالیز های متخصصین این حوزه مشخص شده اند.

در ادامه می توانید با دسته بندی های مختلف تست غربالگری آشنا شوید:

1- آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری
2- مجموعه تستهای غربالگری مخصوص برای سه ماهه دوم بارداری
3- تستهای غربالگری مربوط به سه ماهه سوم بارداری

با مطالعه این متن می توانید اطلاعات جامع و مفیدی در مورد موارد فوق جمع آوری کنید که مطمئناً مفید خواهند بود.

آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری شامل چه تست هایی می شود؟

آزمایش هایی که در این دسته جای گرفته اند به گونه ای هستند که متناسب با شرایط فرد باردار می باشند و طی انجام فرایند آن ها هیچ گونه خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند.

آزمایش های غربالگری انجام شده در این دوران از بارداری، عبارت می باشند از:

1- سنوگرافی :

سنوگرافی فرایندی است که طی آن به وسیله دستگاهی که از وجود امواج صوتی استفاده می کند، شرایط جنین داخل رحم تصویر برداری می شود.
پزشک با استفاده از تصاویر به دست آمده از انجام سنوگرافی نه تنها ماه و روز بارداری را به صورت دقیق مشخص می کند، بلکه وضیعت جنین را از نظر رشد صحیح استخوان ها و اندام های مختلف بررسی می نماید.
اگر نتیجه این آزمایش از آزمایش های غربالگری توسط پزشک تایید شود طبیعتاً نوزاد در مطلوب ترین شرایط رشد و نمو قرار دارد.
نوع دیگری از سنوگرافی به نام سنوگرافی نوچال و یا NT وجود دارد که مخصوص این دوره می باشد. این سنوگرافی مقدار مایعات جمع شده در ناحیه گردنی جنین را بررسی می کند. مایعات موجود در قسمت گردنی نوزاد همواره بایستی در اندازه متعادلی باشند.

2- آزمایشات اولیه خون :

این آزمایش ها درواقع دو نوع تستی هستند که در سه ماهه اول بارداری انجام می شوند. آزمایشات خون اولیه عبارت هستند از تست غربالگری یکپارچه سرم و تست غربالگری یکپارچه ترتیبی.

طی این آزمایشات مواردی چون میزان پروتئین A موجود در خون، مقدار هورمونی به اسم هاش سی جی، عامل RH ، نوع گروه خونی، ابتلا به بیماری های چون اچ آی وی، هپاتیت ب، سفلیس و سرخجه مورد بررسی قرار گرفته و مشخصاً معلوم می شوند.

3- تست غربالگری نمونه برداری از پرز های جفتی :

این تستهای غربالگری مهم و کاربردی براساس نمونه برداری از پرز های جفتی، احتمال وجود و یا بروز بیماری ها و اختلالاتی چون سندروم داون و برخی دیگر از نقص های مادرزادی مشخص می شود.
تست غربالگری نمونه برداری از پرز های جفتی به دو صورت واژنی و یا شکمی انجام می شود.

آزمایش های غربالگری مربوط به سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری نیز طبق تجویز پزشک بایستی آزمایشاتی صورت گیرد تا روند بارداری به صورت طبیعی و بدون مشکل و خطرات غیر منتظره پیش رود.
تست های غربالگری مربوط به سه ماهه دوم بارداری مواردی هستند که در پایین مختصراً پیرامون شان صحبت کرده ایم:

1- تست غربالگری آزمایش خون :

آزمایش خونی که در این دوران از بارداری انجام می شود، معروف به آزمایش کوآد مارکر است. آزمایش کوآد مارکر زمانی توسط پزشک مربوطه توصیه و تجویز می شود که فرد باردار در سه ماهه ابتدایی دوران بارداری خود اقدام به انجام آزمایش های خونه اولیه نکرده است.

البته لازم به ذکر است که دقت این آزمایش در تشخیص، به نسب آزمایش های خون سه ماهه اول بارداری کمتر می باشد.

2- تست غربالگری سنوگرافی :

این دوران از بارداری نیز دارای سنوگرافی مخصوصی است که به عنوان سنوگرافی آناتومی بدن نوزاد معرفی می شود.

3- تست غربالگری آزمایش گلوکز :

نوعی از دیابت وجود دارد که مخصوص دوران بارداری است. با این تست غربالگری وجود دیابت در مادر تشخیص داده می شود.

3- تست غربالگری آمینو سنتز :

این تست غربالگری آزمایشی است که در مواقعی چون غیر طبیعی بودن جواب دیگر آزمایش های غربالگری، داشتن اختلالات کوروموزومی در مادر، بیشتر بودن سن مادر از ۳۵، وجود اختلالات ژنتیکی در خانواده و وجود نوعی اختلال ژنتیکی در پدر و مادر انجام می گیرد.

4- تست غربالگری آمینوسنتز بالغ :

این آزمایش غربالگری باید طی هفته های سی و دوم الی سی و نهم بارداری انجام شود. پزشک زمانی این آزمایش را برای بانوان باردار تجویز می کند که احتمال زایمان زود رس وجود دارد. چرا که در این تست غربالگری شش های نوزاد بررسی می شوند تا در صورت داشتن آمادگی لازم زایمان انجام شود.

آزمایشات غربال گری سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری تستی به نام تست غربالگری استرپتوکوک گروه B انجام می گیرد.

این آزمایش شامل فرایند هایی است که بر اساس نتایج حاصل از انجام آن عفونت های مختلف موجود در قسمت ها و نواحی زیر چانه اعم از دهان، مجاری تهتانی روده، گلو و واژن معلوم می شوند و مورد درمان قرار می گیرند.

تشخیص این عفونت ها از اهمیت بسزایی برخوردار هستند، زیرا که اگر نوزاد به یکی از آن ها مبتلا باشد، خطرات جبران نا پذیری حیاتش را مورد تهدید قرار می دهد.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست