اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
181 بازدید
چاقی
  1. خانه
  2. News
  3. تشخیص چاقی شکمی

تشخیص چاقی شکمی

دسته‌بندی:
Newsسلامتوبلاگ
مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به افزایش میزان چاقی شکمی، گفت: چاقی شکمی علاوه بر ناخوشایند بودن ظاهر، با افزایش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت، کبد چرب، بیماری‌های تنفسی و برخی سرطان‌ها می‌تواند موجب مرگ زودرس شود.

در گزارش به نقل از ایسنا ، مهنوش صاحبدل ، با اشاره به چاقی شکمی و عوارض ناشی از آن اظهار کرد: تجمع چربی اطراف کبد و سایر ارگان های شکم، چاقی شکمی اطلاق می‌شود که این مساله خطرناک‌تر از تجمع چربی در نقاط دیگر بدن است.

دور کمر بیشتر از ۹۰ سانتی‌متر چاقی شکمی است

وی افزود: بزرگسالان با محیط دور کمر بیشتر از ۹۰ سانتی‌متر مبتلا به چاقی شکمی هستند و حتی افرادی که وزن آن‌ها در محدوده طبیعی است اگر دچار چاقی شکمی باشند باز هم در معرض ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند.

مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: چاقی شکمی علاوه بر ناخوشایند بودن ظاهر، با افزایش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت، کبد چرب، بیماری‌های تنفسی و برخی سرطان‌ها می‌تواند موجب مرگ زودرس شود.

افزایش چاقی شکمی در خوزستان

صاحبدل با اشاره به وضعیت چاقی شکمی در استان خوزستان تصریح کرد: در سال گذشته ۴۷.۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال خوزستانی دچار چاقی شکمی بوده‌اند در حالی که در سال ۹۵، میزان ابتلا به چاقی شکمی در استان ۴۱.۴ درصد بوده است.

مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: این مساله نشان می‌دهد جمعیت بیشتری به چاقی شکمی مبتلا شده‌اند.

 چگونگی اندازه‌گیری صحیح دور کمر برای تعیین چاقی شکمی

وی گفت: اندازه‌گیری ناحیه کمر باید بدون لباس باشد و برای این کار باید از متر نواری استفاده شود.

وی افزود: فرد باید صاف و در حالی که دست‌ها آزادانه در دو طرف بدن قرار گرفته و پاها حدود ۲۵ تا ۳۰  سانتی‌متر از هم فاصله دارند، بایستد. باید حد فاصل بین آخرین دنده (دنده دهم) و برجستگی استخوان لگن علامت‌گذاری و دور کمر در این خط اندازه‌گیری شود.

صاحبدل تاکید کرد: حتما باید متر بدون پیچ خوردگی دور تا دور کمر قرار بگیرد. همچنین باید یک دم انجام داده و سپس بازدم و در همین لحظه دور کمر تعیین شود. باید یک بار دیگر اندازه انجام شود و فاصله بین دو عدد نباید بیشتر از ۰.۵ سانتی‌متر باشد.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست