اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
140 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. تفسیر آزمایش کرونا

تفسیر آزمایش کرونا

دسته‌بندی: وبلاگ

هیچ یک از آزمایشات کرونا در جهان 100٪ نتیجه دقیق نمی دهد. آزمایشات باید برای تعیین حساسیت و ویژگی آنها ، به طور ایده آل با مقایسه با “استاندارد طلا” مورد ارزیابی قرار گیرند.

فقدان چنین استاندارد طلائی برای آزمایش کرونا کووید -19 ارزیابی صحت آزمایش را چالش برانگیز می کند.

بررسی سیستماتیک صحت آزمایشات کرونا کووید -19 نرخ منفی کاذب را بین 2 تا 29 درصد (برابر حساسیت 71-98 درصد) ، بر اساس آزمایش های منفی RT-PCR که در آزمایش مکرر مثبت بود ، گزارش کرد.

دقت نمونه برداری با سواب RNA ویروسی در عمل بالینی بسته به محل و کیفیت نمونه برداری متفاوت است. در یک مطالعه ، حساسیت RT-PCR در 205 بیمار ارزیابی شده، 93٪ برای شستشوی برونکو- آلوئولار ، 72٪ برای خلط ، 63٪ برای سواب های بینی و تنها 32٪ برای سواب های گلو متفاوت بود.

همچنین احتمال دارد که دقت بسته به بر اساس مرحله بیماری و درجه تکثیر یا پاکسازی ویروس متفاوت باشد.

حساسیت های بالاتر بسته به اینکه کدام ژن مورد استفاده قرار می گیرد و چند آزمایش ژنی در ترکیب استفاده می شود یا خیر گزارش می شود.

عدم وجود “استاندارد طلا” یک چالش برای ارزیابی آزمایشات کووید -19 است.

از نظر عمل شناسی ، آزمایشات بالینی کرونا ممکن است به دلیل سواب های مکرر ، سابقه و تماس با بیمارانی که دارای کووید -19 ، رادیوگرافی قفسه سینه و اسکن توموگرافی کامپیوتری ، بهترین “استاندارد طلایی” موجود باشد.

یک مطالعه مبتنی بر جامعه هدف روی 4653 تماس نزدیک بیماران مبتلا به کرونا توسط سواب گلو تست RT-PCR در هر 48 ساعت در طول 14 روز قرنطینه روی آنها انجام شد.

از 129 موردی که در نهایت توسط تست RT-PCR در آنها کرونا کووید -19 تشخیص داده شد ، 92 نفر (71.3٪) در اولین سواب گلو آزمایش مثبت داشتند که برابر با 71٪ محیط جامعه است.

پزشکان برای درک جواب آزمایشات کرونا باید چه چیزی را بدانند؟

حساسیت و ویژگی می تواند اصطلاحات گیج کننده ای باشد که ممکن است بد فهمیده شوند.

  • حساسیت نسبت بیماران مبتلا به بیماری است که آزمایش مثبت دارند یا میزان مثبت واقعی.
  • ویژگی نسبت بیماران بدون بیماری است که دارای آزمایش منفی یا نرخ منفی واقعی هستند.

این اصطلاحات ویژگی های عملیاتی یک آزمایش را توصیف می کند و می تواند برای سنجش اعتبار یک نتیجه آزمایش مورد استفاده قرار گیرد.

آنها را می توان برای محاسبه نسبت های احتمال ، که اعداد بدون بعد هستند و قدرت یک نتیجه مثبت یا منفی آزمایش را نشان می‌دهد ، ترکیب کرد.

نسبت های احتمال مثبت بیشتر از 1 به تدریج قوی تر هستند ، عدد 10 نشان دهنده یک نتیجه آزمایش بسیار قوی مثبت است.

نسبت های احتمال منفی کمتر از 1 نیز به تدریج قوی تر هستند و 0.1 نشان دهنده یک نتیجه منفی بسیار قوی است.

در مورد آزمایش RNA سواب نازوفارنکس برای کووید -19 ، نسبت احتمال مثبت حدود 14 است که بسیار عالی است.

نسبت احتمال منفی 0.3 است ، که یک نتیجه متوسط است ، اما به دلیل حساسیت متوسط تست کووید -19 به اندازه یک نتیجه مثبت قانع کننده نیست.

تفسیر نتیجه آزمایشات کرونا نه تنها به ویژگی های خود آزمایش بستگی دارد بلکه به احتمال بیماری قبل از آزمایش نیز بستگی دارد.

پزشکان از یک روش اکتشافی به نام لنگر انداختن و تنظیم استفاده می کنند تا بر احتمال قبل از آزمایش (لنگر) نامیده می شود.

سپس آنها این احتمال را بر اساس اطلاعات اضافی بیمار تنظیم می کنند. این روش ابتکاری یک راه کوتاه و مفید است اما با احتمال سوگیری همراه است.

هنگامی که افراد در برآورد احتمال قبل از آزمون شکست می خورند و فقط به بخشی از اطلاعات جدید پاسخ می دهند ، دچار اشتباه می شوند که به آن بی توجهی نرخ پایه می گویند.

شکل 1 نشان می دهد که چگونه باید بر اساس نتایج آزمایش مثبت یا منفی کووید 19 ، تفکر پزشک درباره احتمال بیمار تغییر کند.

ابتدا ، پزشک باید با استفاده از آگاهی از میزان محلی ابتلا به کووید -19 از داده های ملی و منطقه و علائم و نشانه های بیماران ، احتمال تشخیص های جایگزین و سابقه مواجهه با کووید -19 ، احتمال پیش آزمون را تخمین بزند.

پس از انتخاب احتمال پیش آزمون در محور x ، باید برای رسیدن به یک نتیجه مثبت یا منحنی پایینی برای یک نتیجه منفی آزمایش ، سپس برای خواندن برآورد برای پست ، به محور y برسید.

-احتمال آزمایش شکل نشان می دهد که تغییر احتمال نامتقارن است ، به دلیل حساسیت اندک و نسبت احتمال منفی آزمون RNA ، نتیجه آزمایش مثبت بیشتر از نتیجه آزمایش منفی تأثیر بیشتری دارد.

اینفوگرافیک (شکل 2) نتایج را هنگامی نشان می دهد که 100 نفر با احتمال پیش آزمون 80٪ برای کووید -19 با استفاده از فرکانس های طبیعی آزمایش می شوند ، که درک آنها به طور کلی آسان تر است.

پزشکان هنگام خواندن جواب آزمایش کرونا باید به چه نکاتی توجه کنند؟

بعنوان مثالب یک پزشک عمومی 52 ساله دچار سرفه ، تب متناوب و بی حالی می شود. در روز دوم بیماری ، وی تست سواب نازوفارنکس را برای کووید -19 دریافت می کند که منفی گزارش شده است.

سرفه و تب پایین او همچنان ادامه دارد اما از نظر سیستمیک به اندازه کافی احساس می کند که می تواند به کار خود بازگردد. او باید چه کار کند؟

احتمال پیش آزمون در فردی با علائم معمولی کووید -19 ، خطر شغلی در معرض قرار گرفتن و کار در منطقه ای با شیوع بالا زیاد است و بنابراین نتایج منفی آزمایش می تواند گمراه کننده باشد.

جدول 1 نشان می دهد که برای احتمال پیش آزمون 90٪ ، فردی که آزمایش منفی داشته باشد 74٪ شانس ابتلا به کووید -19 را دارد.

با دو آزمایش منفی این خطر هنوز در حدود 47 درصد است.

اگر این پزشک به کار خود بازگردد و بعداً آزمایش به عنوان منفی کاذب تأیید شود ، تصمیم به کار به طور بالقوه عواقب قابل توجهی برای بیماران ، همکاران و همه افرادی که با آنها در تماس بوده است خواهد داشت.

بنابراین برای این پزشک عمومی با علایم شدید باید مطابق دستورالعمل های مربوط به کووید -19 خود را قرنطینه کند ، حتی اگر نتایج آزمایش وی منفی باشد.

این مورد مغالطه بی توجهی نرخ پایه را نشان می دهد. این می تواند وسوسه انگیز باشد که به نتایج یک آزمایش “عینی” بیش از قضاوت بالینی “ذهنی” خود اعتماد کنیم.

به طور کلی ، در طول این همه گیری ، احتمال پیش از آزمایش کووید -19 بالا خواهد بود ، به ویژه در شرایط شیوع بالای مراقبت های ثانویه.

پیامدهای عملی و سیاست گذاری برای کرونا چیست؟

اگرچه که آزمایش های مثبت برای کووید -19 از نظر بالینی مفید هستند ، اما آزمایش های منفی باید با احتساب احتمال پیش از آزمایش بیماری ، با احتیاط تفسیر شوند.

این امر مفاهیم مهمی برای پزشکان در تفسیر آزمایشات و سیاست گذاران طراحی الگوریتم های تشخیص کووید -19 دارد.

در دفترچه راهنمای چینی برای پیشگیری و درمان کووید -19 آمده است:

“اگر آزمایش نوکلئیک اسید در ابتدا منفی باشد ، جمع آوری و آزمایش نمونه ها باید در روزهای بعد ادامه یابد.”

بیماران ممکن است به بخشهای غیر کووید -19 منتقل شوند که منجر به گسترش عفونت کووید -19 بیمارستانی می شود ، مراقبت می تواند عفونت را به افراد وابسته آسیب پذیر منتقل کنند و کارکنان مراقبت های بهداشتی خطر ابتلا به کووید -19 را در چندین فرد آسیب پذیر گسترش می دهند.

پزشکان باید اطمینان حاصل کنند که بیماران در مورد محدودیت های آزمایش مطلع شده اند .

به بیمارانی که یک آزمایش منفی کرونا دارند اما علائم شدیداً نشان دهنده کووید -19 است توصیه می شود طبق دستورالعمل های مشکوک به کووید -19 خود را قرنطینه کنند.

نقش آزمایشات سرولوژی چیست؟

آزمایش های سرولوژی ، که ایمونوگلوبولین ها از جمله IgG و IgM را تشخیص می دهد ، با هدف تشخیص افرادی که قبلاً عفونت داشته اند و ایمنی آنها از لحاظ نظری افزایش یافته است، در حال گسترش هستند.

دوره زمانی و صحت آزمایشات سرولوژی هنوز در دست بررسی است ، اما اصول یکسانی برای ترکیب نتیجه آزمایش با برداشت بالینی کاربرد دارد.

آزمایشات سرولوژی مثبت کاذب می تواند باعث اطمینان خاطر کاذب ، تغییر رفتار و گسترش بیماری شود.

اگر بتوان دقت مناسبی برای آنها تعیین کرد ، مزایای این آزمایش های آنتی بادی شامل تعیین زمان مصونیت کارکنان مراقبت های بهداشتی ، کمک به اطلاع رسانی تصمیمات در مورد رفع قرنطینه و اجازه بازگشت مردم به کار بسیار است.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست