اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
299 بازدید
ارتباط حس بویایی و سلامت مغز
  1. خانه
  2. News
  3. حس بویایی سلامت حافظه را می سنجد

حس بویایی سلامت حافظه را می سنجد

دسته‌بندی:
Newsوبلاگ
حس بویایی شما ممکن است با خلق‌وخوی و حافظه شما مرتبط باشد به این دلیل که بین مغز و سیستم بویایی شما ارتباط وجود دارد.

در گزارش به نقل از ایسنا به گفته کارشناسان مردم اغلب خاطرات خاص را با بوی خاصی مرتبط می‌کنند. در واقع نتایج تحقیقات نشان داده است که پایه‌ای عصبی برای این مورد وجود دارد.

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ که در مجله Progress in Neurobiology منتشر شد، نشان داد که در واقع یک ارتباط بین قشر بویایی اولیه و هیپوکامپ در مغز، مکان نگهداری خاطرات طولانی‌مدت وجود دارد.

نتایج مطالعه دیگری نشان داد که حتی نورون‌های خاصی در هیپوکامپ وجود دارد که می‌توانند به رایحه‌های خاص کمک تا خاطرات قدرتمندی را ایجاد کنند.

دکتر پاملا دالتون، روانشناس تجربی و عضو هیات علمی مرکز حواس شیمیایی مونل ایالات‌متحده گفت: «تجربه ما در مورد بوها معمولا مربوط به جایی است که بوی خاص یا فرد یا یک مکان خاص زمینه آن شده و حالت احساسی ایجاد کرده است».

سلامت مغز

همان‌طور که مشخص است، هیپوکامپ نه تنها نقش مهمی در توانایی ما برای ذخیره خاطرات بازی می‌کند بلکه مسئول تنظیم خلق‌وخوی نیز است.

نئوکورتکس که مسئول ادراک حسی است معمولا ارتباط بین حواس ما و هیپوکامپ را تغییر می‌دهد. با این حال، سیستم بویایی کاملا به یک شکل عمل نمی‌کند. در واقع، به نظر می‌رسد که ارتباط مستقیمی بین حس بویایی و هیپوکامپ وجود دارد به این معنی که نه تنها بوهای خاص می‌توانند خاطرات قدرتمندی را ایجاد کنند بلکه می‌توانند احساسات خاصی را در ارتباط با آن خاطرات ایجاد کنند. به‌عنوان‌مثال، بوی برخی از غذاها ممکن است شما را به یاد خاطره شاد دوران کودکی بیاندازد و در این روند روحیه شما را بالا ببرد و این مورد می‌تواند تاثیر مهمی بر سلامت روان شما داشته باشد.

دکتر کریستینا زلانو، استادیار نوروبیولوژی و محقق ارشد تحقیق Northwestern Medicine گفت که بوها و رایحه‌ها بخش عمیقی از حافظه هستند و از دست دادن توانایی حس بویایی می‌تواند منجر به افسردگی و کیفیت پایین زندگی شود.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست