اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
407 بازدید
احساس خواب آلودگی
  1. خانه
  2. News
  3. خداحافظی با احساس خواب آلودگی

خداحافظی با احساس خواب آلودگی

دسته‌بندی:
Newsوبلاگ

با احساس خواب آلودگی خداحافظی کنید

محققان دریافتند با سه عامل مهم ورزش، خواب مناسب و کافی شبانه و صرف صبحانه سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده و قند محدود می‌توانید احساس خواب آلودگی و بی‌حالی را از خود دور کنید.

به نقل از ایسنا، محققان عنوان کردند گیجی صبحگاهی پیامدهای اجتماعی عمده‌ای را سبب می‌شود که هر سال میلیاردها دلار هزینه از دست‌دادن بهره‌وری را به همراه دارد.

در این تحقیق محققان دوقلوهای همسان و غیرهمسان را بررسی کردند تا تاثیر ژن‌ها را از محیط و رفتار جدا کنند. آنان دریافتند راز هوشیاری نسخه‌ای سه‌بخشی است که به ورزش قابل‌ توجه در روز قبل، خواب مناسب و کافی شبانه و خوردن صبحانه‌ای سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده و قند محدود بستگی دارد.

محققان همچنین دریافتند که پاسخ سالم کنترل شده قند خون پس از خوردن صبحانه کلید بیدار شدن موثرتر است.

رافائل والات، از محققان دانشگاه کالیفرنیا و اولین نویسنده این مطالعه، می‌گوید: همه‌ این‌ موارد تاثیر منحصربه‌فرد و مستقلی دارد.

گیجی صبحگاهی چیزی بیش از یک مورد آزاردهنده است که عواقب اجتماعی بسیاری دارد؛ بسیاری از تصادفات رانندگی، آسیب‌های شغلی و بلایای عظیم در مقیاس بزرگ توسط کسانی ایجاد می‌شود که نمی‌توانند خواب‌آلودگی را رها کنند. هر سال میلیاردها دلار هزینه در کشورهای توسعه‌یافته از طریق از دست دادن بهره‌وری، افزایش استفاده از مراقبت‌های بهداشتی و غیبت از کار هزینه می‌شود.

از تصادفات رانندگی گرفته تا حوادث ناشی از کار، هزینه خواب‌آلودگی کشنده است.

دانشمندان اظهار کردند: ما باید درک کنیم که چگونه به جامعه کمک کنیم تا مردم بهتر از خواب بیدار شوند و به کاهش هزینه‌های مرگبار مبارزه فعلی جامعه برای بیدار شدن موثر هر روز کمک کنیم.

محققان به مدت ۲ هفته به شرکت‌کنندگان وعده‌های غذایی آماده با نسبت‌های متفاوتی از مواد مغذی موجود دادند تا دریابند که چگونه بدن به رژیم‌های غذایی مختلف پس از بیدار شدن از خواب واکنش نشان می‌دهد. بدترین نوع صبحانه به‌ طور متوسط حاوی مقادیر زیادی قند ساده بود که با ناتوانی در بیدار شدن موثر و حفظ هوشیاری همراه بود. هنگامی که این صبحانه حاوی قند داده شد، شرکت‌کنندگان با خواب‌آلودگی مقابله کردند.

محققان اظهار کردند: همه می‌دانیم که رژیم‌ غذایی سرشار از قند علاوه بر اینکه برای خواب مضر خواهد بود، برای سلول‌های مغز و بدن شما سمی است بلکه فراتر از این اثرات مضر بر خواب، مصرف مقادیر زیاد قند در صبحانه و افزایش قند خون پس از هر نوع وعده‌ی صبحانه، به‌ طور قابل‌ توجهی توانایی مغز شما را برای بازگشت به هوشیاری بعد از بیداری کاهش می‌دهد.

علاوه بر رژیم غذایی، خواب کافی و انجام ورزش نیز تاثیر بسیاری در هوشیاری صبحگاهی افراد داشت. مقایسه داده‌ها بین دوقلوهای همسان و غیرهمسان نشان داد که ژنتیک تنها نقشی جزئی و ناچیز در هوشیاری روز بعد دارد و حدود ۲۵ درصد از تفاوت‌ها را بین افراد توضیح می‌دهد.

بیشتر بخوانید

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست