اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
62 بازدید
دیابت
  1. خانه
  2. News
  3. دیابت | تاثیر آن در بیماری های قلبی

دیابت | تاثیر آن در بیماری های قلبی

دسته‌بندی:
Newsبیماری هاوبلاگ
فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: بیماری های قلبی و عروقی علت بسیاری از مرگ‌ها در افراد دیابتی است؛ بنابراین اگر بدون تشخیص و درمان باقی بماند می‌تواند فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

به نقل از ایسنا،‌ دکتر فرزاد حدائق با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی _ عروقی، نخستین علت مرگ و میر در ایران و جهان به شمار می‌رود، اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد خطر حوادث قلبی و عروقی مربوط به ریسک فاکتورهای قابل اصلاح ابتلا به این بیماری‌هاست.

وی با اشاره به اینکه فشار خون بالا، سیگار کشیدن، بیماری‌های قندی، چربی بالا و اضافه وزن، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به مراتب بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: اصلاح سبک زندگی بیش از ۶۰ درصد حوادث قلبی و عروقی را کم می‌کند، پیشگیری اولیه بسیار مقرون به صرفه‌تر از مداخلات ثانویه یا اعمال جراحی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توضیح داد: شاخص توده بدن (BMI) بالا، پرفشاری خون، دیابت، کشیدن سیگار و کلسترول بالا عوامل خطری هستند که اگر سه مورد از آن‌ها در فردی اعم از زن و مرد وجود داشته باشد، او را در معرض خطر مادام‌العمر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌دهد.

به گفته دکتر حدائق، پژوهش‌هایی که بر اساس بررسی اطلاعات حاصل شده از مطالعه قند و لیپید تهران انجام شده، بیانگر این موضوع است که بروز بیماری‌های اولیه ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، حتی در سنین جوانی می‌تواند با خطرمادام‌العمر ابتلا به این بیماری‌ها همراه باشد.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های متابولیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: با توجه به بار عظیمی که چنین خطر بزرگی بر اقتصاد و سلامت جامعه وارد می‌کند، ضرورت اخذ استراتژی‌های موثر برای پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری‌های قلبی عروقی و نیز اجرای برنامه‌های غربالگری برای این گروه بیماری‌ها مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی کماکان رتبه اول علل مرگ و میر در ایران و جهان را به خود اختصاص داده، گفت: حمله‌های قلبی مسئول نیمی از بیماری‌های غیرواگیر و اولین عامل مرگ و میر در دنیاست و سالانه میلیون‌ها نفر به علت این بیماری فوت می‌کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی باید قبل از ۲۰ سالگی یا حتی در نوجوانی انجام شود، هشدار داد: اگر اصلاح سبک زندگی، تغذیه و ورزش کردن دیرتر از حد معمول انجام شود، می‌تواند منجر به ابتلای مادام‌العمر به بیماری قلبی و عروقی شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه سن حوادث قلبی و عروقی و مرگ و میر ناشی از آن بسیار پایین آمده است، اضافه کرد: مهمترین روش پیشگیری، عدم ابتلا و کاهش مرگ و میر، اصلاح سبک زندگی مثل کنترل فشار خون، دیابت، تحرک و عدم استعمال دخانیات است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر حدائق، فشارخون بالا را یکی از عوامل خطر اصلی بیماری‌های قلبی عروقی  دانست و افزود: این عامل به عنوان قاتل خاموش نامیده می‌شود، چون معمولا هیچ علائم هشدار دهنده‌ای ندارد و بسیاری از افراد متوجه ابتلا به این بیماری نمی‌شوند.

ایجاد امکانات برای استفاده عموم از تسهیلات ورزشی، محدودیت استفاده و عرضه مواد دخانی و تغییر رفتار در سبک زندگی از جمله مواردی بود که این متخصص برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی مورد تاکید قرار داد.

توصیه های پیشگیری از دیابت
نکاتی در تغذیه‌ بیماران دیابتی

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست