اشتراک‌گذاری:

566 بازدید
دیابت
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. دیابت نوع دو و فواید روزه داری برای این بیماران

دیابت نوع دو و فواید روزه داری برای این بیماران

دسته‌بندی:
وبلاگNewsسلامت

 کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان در ارتباط با روزه داری و ارتباط آن با دیابت به خبرنگاران گفت: روزه‌داری برای بیماران دیابتی با سن کمتر از ۶۵ سال که دیابت نوع دو آنها با رژیم غذایی کنترل‌شده مفید است.

پریوش بهادری کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان همچنین اظهار کرد: بیماران دیابتی که سن کمتر از ۶۵ سال داشته باشند و تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند و همچنین همراه با رعایت رژیم غذایی خود مجبور به استفاده از داروهای متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها هستند، در صورتی که قند خون ناشتای آنان کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و همچنین هموگلوبولین A۱c کمتر از ۷ دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

وی بابیان اینکه، روزه‌داری برای بیماران دیابتی نوع ۲ که دیابت آنان با رژیم غذایی کنترل‌شده مفید است تصریح کرد: روزه نه‌تنها بیماری آنان را تشدید نمی‌کند بلکه کاهش وزن را نیز به همراه دارد که برای مبتلایان به دیابت دارای اضافه‌وزن یا چاقی مؤثر است.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان همچنین تأکید کرد: افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می‌کنند، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند باید فوراً روزه خود را باطل کنند.

دیابت نوع دو

چطور در ماه رمضان بیماران دیابت نوع دو داروهای خود را مصرف کنند ؟

بهادری توصیه کرد: بیماران دیابتی که روزه می‌گیرند باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک، رژیم غذایی مخصوص خود را در وعده‌های افطار و سحر رعایت نمایند.

وی خاطر نشان کرد: افراد دیابتی در مصرف غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار استفاده می‌شود دقت نموده و مقدار و میزان توصیه‌شده توسط مشاورین تغذیه را رعایت نمایند و برای کنترل بهتر قند خون توصیه می‌شود که این افراد در صورت امکان قند خون قبل از سحر و بعد از افطار خود را کنترل نمایند.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار کرد: اگر قند خون روزه دار قبل از سحری بالاتر از ۳۵۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر باشد روزه‌داری توصیه نمی‌شود و یا بهتر است روزه نگیرند.

بهادری افزود: اگر برای کنترل دیابت قرص مصرف می‌شود و لازم است در طول روز نیز برای کنترل قند خون مصرف شود، اگر انسولین تزریق می‌شود و در طول روز نیز باید تزریق داشته باشند و اگر عوارض دیابت نمایان شده باشد، یعنی عوارض کلیوی، چشم‌ها و … بهتر است در جهت ممانعت از توسعه عوارض روزه نگیرند و یا با پزشک خود مشورت کنند.

ایسنا

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

فهرست