راهنمای ناشتایی جهت آزمایش

خطاهای آزمایشگاهی درسه مرحله قبل از انجام آزمایش،انجام آزمایش و بعد از انجام آزمایش اتفاق می افتد. شایعترین خطاها مربوط به مرحله قبل از انجام آزمایش می باشد مانند شرایط آماده سازی بیمار،نگهداری و انتقال  نمونه و …… برای پیشگیری از این گونه خطاها، آزمایشگاه تشخیص طبی و تخصصی کیمیا راهنماهای مختلفی را برای مراجعین محترم تهیه نموده که حضورتان ارائه می گردد. رعایت شرایط ذکر شده در این راهنما در اخذ نتایج صحیح و مقایسه آن با مقادیرطبیعی به منظور تشخیص و درمان مناسب توسط پزشکان محترم مفید می باشد.

راهنمای شرایط ناشتایی برای انجام آزمایش

رعایت شرایط ناشتایی برای انجام برخی از آزمایشها مانند آزمایش قند خون ناشتا، تست تحمل گلوکز، انسولین، تری گلیسرید، ویتامین D، کلسیم، آهن (Fe)، آنزیم آلکالن فسفاتاز، هورمون رشد، ویتامین B12 و بعضی از آزمایشهای دیگر الزامی  می­باشد، زیرا خوردن غذا می­تواند منجر به تغییر در مقادیر آزمایشهای فوق گردد.

اگر پزشک شما یا همکار ما در آزمایشگاه از شما بخواهند که در وضعیت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه نمایید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

  1. هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش قند ناشتا، هیچ غذا یا آشامیدنی (به جز آب) نخورید. این مدت زمان ناشتایی، توصیه شده در شب می­باشد که فعالیتهای بدن به حداقل می­رسد و در این حالت بیمار در شرایط مناسب نمونه گیری در صبح قرار خواهد گرفت.
  2. درصورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی های خون مثل تری گلیسرید برای شما درخواست شده باشد، مدت زمان ناشتایی ۱۲-۱۰ ساعت است.
  3. از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول ناشتایی خودداری کنید. نوشیدن آب بلامانع است، مگر آنکه توسط پزشک تذکر داده شده باشد.
  4. درطول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس، تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شود.
  5. بعد از نمونه گیری شما می­توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید.
  6. برای آزمایش VMA ادرار ۲۴ ساعته لازم است از ۳ روز قبل از انجام آزمایش از مصرف مواد غذایی مثل قهوه، وانیل، شکلات، موز و کاکائو خودداری گردد.
  7. زمان ناشتایی برای نوزادان به مدت ۴ ساعت بعد از آخرین زمان شیردهی است.

چرا باید ناشتا باشم؟

مقادیر برخی از آزمایشها به دنبال غذا خوردن تغییر می­کنند، به عنوان مثال قندخون بعد از خوردن غذا افزایش می­یابد. وقتی شما ناشتا هستید، مقدار قند در وضعیت پایه تعیین شده و قابل مقایسه با دفعات بعدی آزمایش می­باشد.

آیا می­توانم در زمان ناشتایی آب بنوشم؟

نوشیدن در حین ناشتایی بلامانع است مگر در مواردیکه محدودیت در مصرف آب توسط پزشک معالج مورد تاکید قرار گرفته باشد. از نوشیدن سایر مایعات در حین ناشتایی باید پرهیز نمود.

آیا مصرف داروها را ادامه دهم؟

بله، مگر اینکه پزشک شما دستور خاصی راجع به قطع دارو قبل از انجام آزمایش داده باشد. از آنجائیکه مصرف بعضی از داروها می­تواند در نتایج بعضی آزمایشها تداخل ایجاد کند، درصورت مصرف دارو، در هنگام پذیرش لازم است نوع داروی مورد استفاده را به پرسنل پذیرش اعلام فرمایید. از مهم ترین آزمایشهایی که مصرف بعضی از داروها بر آنها اثر می­گذارند میتوان به مواردی مثل کورتیزول، آلدسترون، آمیلاز، هورمون های استروئیدی، آلکالن فسفاتاز، هورمون رشد، لیتیم و پرولاکتین اشاره کرد.

توجه: آزمایشگاه قادر به ارائه دستوری درباره منع و یا قطع مصرف دارو نمی باشد. برای این کار حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می­توانم آب میوه بنوشم؟

خیر، فقط مجاز به نوشیدن آب هستید.

آیا اجازه دارم قهوه یا چای بنوشم؟

خیر، حتی قهوه بدون شکر و یا چای بدون قند نیز نباید مصرف گردد.

آیا اجازه دارم سیگار بکشم؟

خیر، سیگار کشیدن ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.

آیا اجازه دارم ورزش معمول خود را انجام دهم؟

خیر، ورزش ممکن است منجر به تغییر در نتایج آزمایش شود. ورزش سنگین و فعالیت و تحرک عضلانی طولانی باعث افزایش بعضی از آزمایشها مثل پرولاکتین، هورمون رشد و آنزیم CPK می­شود، لذا لازم است از ورزش و فعالیت بدنی قبل از آزمایش خودداری گردد.

چه ساعتی باید به آزمایشگاه مراجعه نمایم؟

برای بعضی از آزمایشها نیاز به ناشتایی می­باشد، در این موارد توصیه به این است که ساعت ۹-۷ شب پس از میل کردن غذای معمول، ناشتایی را آغاز و صبح روز بعد برای انجام آزمایش مراجعه نمایید. برای بعضی از آزمایشها مثل کورتیزول که در طول شبانه روز مقدار آن متفاوت است به ساعتی که پزشک برای آزمایش مشخص کرده (مثلاً ۸ صبح) توجه فرمایید و لازم است رأس ساعت فوق از شما خونگیری شود، لذا توصیه میشود زمانی زودتر از ساعت فوق جهت انجام مراحل پذیرش در آزمایشگاه حضور داشته باشید.

سوالی دارید ؟

با ما تماس بگیرید : ۹ – ۰۲۱۶۵۰۴۰۳۶