اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
47 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. سرعت انتقال اُمیکرون نسبت به دلتا حداقل دو برابر بیشتر است

سرعت انتقال اُمیکرون نسبت به دلتا حداقل دو برابر بیشتر است

دسته‌بندی: News

دکتر مجید مختاری اظهار داشت: سویه اُمیکرون با سرعت در دنیا گسترش یافته و گسترش پیدا می کند. طبق پیش بینی ها تا اواخر این ماه میلادی در اکثر کشورهای دنیا، این سویه گزارش می‌شود. در عرض چند روز، تشخیص این سویه در آفریقای جنوبی به ۱۰۰ درصد موارد رسید.  

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر تعداد افرادی که با سویه اُمیکرون درگیر و وارد بخش مراقبت های ویژه شده اند و نیاز به اکسیژن درمانی پیشرفته داشته اند، بسیار کم بوده است و مطالعاتی که انجام شده نشان داده افرادی که مبتلا به ویروس جهش یافته اُمیکرون بوده و وارد بیمارستان شده اند، اولا بیماری خفیف داشته اند، ثانیا بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد از آنها واکسینه نشده بودند و تعداد افراد واکسینه و آنهایی که دُز یادآور تزریق کرده بودند، به طور بسیار معناداری، خیلی کم بوده اند و این افراد نیاز به اکسیژن هم نداشته‌اند.  

عضو کمیته فنی واکسیناسیون کووید۱۹ یادآور شد: وزارت بهداشت آفریقای جنوبی شدیدا تاکید می کند که با وجود اینکه امکان کشندگی اُمیکرون ممکن است پایین‌تر باشد اما رفتار این ویروس در کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. مجامع بین المللی شدیدا به تمام پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و عدم حضور در تجمع ها توصیه دارند.  

مختاری یادآور شد: در آفریقای جنوبی حدود ۲۴ درصد از جمعیت واکسینه شده اند که اکثر آنها سن بالای ۵۰ سال داشته اند و به احتمال قوی، تزریق واکسن به این افراد کمک کرده است که درگیر بیماری نشوند.  

وی افزود: این سویه بسیار جدید است و به احتمال زیاد در تمام دنیا و شاید هم در ایران پخش شده و علائمی مانند سرماخوردگی، کمی تب، بدن درد و سرفه خشک دارد که ممکن است افراد حتی به پزشک هم مراجعه نکنند. در این سویه تا کنون شاهد از دست دادن حس بویایی و چشایی و حالت‌های شدید حمله به ریه و بستری شدن سریع بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه، نیستیم اما با وجود خوش بینی باید واقع‌بین باشیم و پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از قبل، رعایت کنیم.

عضو کمیته علمی کشوری کووید۱۹ خاطرنشان کرد: پوشش واکسیناسیون و تزریق دُز سوم و یادآور که با تلاش همگانی به آن رسیده و از نظر واکسیناسیون در کنار بهترین کشورهای دنیا هستیم به ویژه در گروه های مختلف از جمله کودکان و نوجوانان باید تقویت شود تا از این مرحله نیز عبور کنیم. اگر ویروس ضعیف شده باشد، همه ما خوشحال خواهیم بود.  

وی تاکید کرد: از جهش‌های آینده ویروس کرونا اطلاعی نداریم. الان شاید اُمیکرون ضعیف باشد اما امکان دارد که به سرعت جهش دیگری شناسایی شود که حتی کشنده‌تر از دلتا باشد؛ بنابراین اصلا نباید سپرهای رعایت پروتکل‌ها را پایین بیاوریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تمام بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند مانند بیماران دیالیزی، افرادی که کورتون درمانی می‌شوند، بیمارانی که درمان‌های مختلف سرطان را دریافت می‌کنند و بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، باید بیشتر مراقب باشند. ویروس جهش یافته اُمیکرون توانسته بالای ۲۷۰ روز در بیمارانی که سیستم ایمنی آنها سرکوب شده، ماندگار شود و جهش‌های مختلفی داشته باشد.  

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در پایان افزود: برای تشخیص ویروس جهش یافته اُمیکرون در کشور باید بیشتر بر روی بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، متمرکز شویم.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست