اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
133 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. سزارین مناسب بانوانی که پیوند کرده اند نمی باشد

سزارین مناسب بانوانی که پیوند کرده اند نمی باشد

دسته‌بندی: وبلاگ

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زایمان سزارین ممکن است ایمن‌ترین روش زایمان برای زنانی که تحت پیوند قرار گرفته‌اند، نباشد. نرخ زایمان سزارین رو به افزایش است و این موضوع، به‌ ویژه در مورد زنان باردار پرخطر که پیوند عضو انجام داده‌اند، صادق است.

به نقل از مدیکال اکسپرس در حالی که زایمان به روش سزارین ۳۱ درصد از کل زایمان‌های ایالات‌ متحده را تشکیل می‌دهد، میزان زایمان سزارین برای زنان باردار با پیوند کلیه ۶۲.۶ درصد و برای زنان با پیوند کبد ۴۴.۶ درصد است. علی‌رغم شیوع بالای زایمان‌های سزارین، نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زایمان سزارین برنامه‌ریزی شده ممکن است ایمن‌ترین روش زایمان برای زنانی که تحت پیوند قرار گرفته‌اند، نباشد.

نتایج تحقیقی به سرپرستی دانشگاه‌های کالیفرنیا و لس‌آنجلس در آمریکا نشان داد که افراد باردار با پیوند کلیه یا کبد می‌توانند بدون هیچ‌گونه خطری پیوند یا درد زایمان(زایمان طبیعی) را تحمل کنند.

این تحقیق شامل ۱۸۶۵ زن باردار ۱۸ تا ۴۸ ساله طی پنج دهه بود. در گروه مورد تحقیق ۱۴۳۵ زن پیوند کلیه و ۴۳۰ نفر پیوند کبد دریافت کردند. از این میزان ۷۳ درصد از کارآزمایی درد زایمان به زایمان طبیعی منجر شد.

نتایج این تحقیق نشان داد زنانی که زایمان طبیعی داشتند، پیامدهای بهبود یافته‌ای برای نوزاد خود تجربه کردند؛ بدون این که خطری سلامتی آنان را تهدید کند اما عوامل خطرزا برای زایمان سزارین بعد از زایمان، به‌ ویژه بین دریافت‌کنندگان پیوند کلیه، قابل‌توجه بود. خطر جدا شدن جفت آنان ۱۳ برابر و احتمال ابتلای آنان به دیابت قبل از بارداری پنج برابر بیشتر بود.

دکتر یلدا افشار، استادیار متخصص زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دیوید گفن دانشگاه کالیفرنیا و محقق ارشد این تحقیق، در این خصوص اظهار کرد: تحمل درد زایمان در دریافت‌کنندگان پیوند به‌عنوان یک بارداری پرخطر تلقی می‌شود و این امر در طول تاریخ باعث شده ارائه‌دهندگان اقدام به انتخاب زایمان سزارین کنند اما اکنون ما شواهد بیشتری داریم که نشان می‌دهد نیازی به تکرار این عادت نیست زیرا تحمل درد زایمان برای گیرندگان پیوند باردار بی‌خطر است.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادان در کارآزمایی درد زایمان بهتر عمل می‌کنند. مرگ‌ومیر نوزادان که به‌ عنوان خطر جراحت شدید یا مرگ در دوران نوزادی است، تنها در ۶ تا ۱۰ درصد از بیماران کلیوی و کبدی در کارآزمایی درد زایمان در مقایسه با ۲۰ درصد از زایمان‌های سزارین رخ داده است. نوزادانی که پس از سزارین برنامه‌ریزی شده متولد می‌شوند، بیش از ۲ برابر با مشکلات تنفسی کوتاه‌مدت و بلندمدت روبه‌رو هستند و برخی از آنان به تهویه مکانیکی نیاز دارند.

دکتر اوفلیا یین، رزیدنت ارشد بخش زنان و زایمان در دانشکده پزشکی و اولین محقق این تحقیق، گفت: یکی از شگفت‌انگیزترین یافته‌ها این بود که حتی اگر کارآزمایی درد زایمان به سزارین ختم شود، این نوزادان از نوزادانی که پس از یک عمل جراحی برنامه‌ریزی شده متولد می‌شوند، بهتر عمل می‌کنند. این مورد بیانگر این است که زنانی که تحت پیوند قرار می‌گیرند، باید بعد از بحث در مورد خطرات و مزایا با گروه مراقبت‌های بهداشتی خود، سعی در زایمان طبیعی داشته باشند.

لازم‌به ذکر است که کارآزمایی درد زایمان یک رویکرد منظم برای مدیریت زایمان است که منجر به میزان بالای زایمان طبیعی می‌شود.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست