اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
169,118 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. شرایط لازم برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

شرایط لازم برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

دسته‌بندی: وبلاگ

یکی از آزمایشاتی که معمولا لازم است خانم ها در دوره ای از زمان و البته برحسب بیماری هایی که به ان مبتلا می شوند انجام دهند، آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. این تست کمک می کند تا پزشک متخصص براساس تغییرات رخ داده در سطح هورمون ها و مقایسه آن با قبل از پریودی و حد نرمال، تشخیص دهد وضعیت بدن در چه حالت بوده و علت برخی از بیماری ها را کشف کند. به طور کلی بهترین زمان برای آزمایشاتی که قرار است در دوران پریودی انجام شوند، روز سوم است زیرا در این زمان اوج تغییرات هورمونی مشاهده می شود. اما یکی از سوالاتی که اغلب خانم ها مطرح می کنند، لزوم ناشتا بودن برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. با توجه به اینکه برای انجام آزمایش خون باید ناشتا بود، به هر حال این ذهنیت پیش می آید که آیا لازم است برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نیز ناشتا بود یا خیر. در این مقاله پاسخ سوال خود را خواهید یافت.

یکی از سوالاتی که همواره برای افراد جای سوال دارد، ناشتا بودن آنها برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. معمولا برای بررسی سطح هورمون زنانه آزمایش های خونی در روز اول تا سوم پریودی به افراد تجویز می شود. از جمله این آزمایش ها میتوان به LH ، FSH، E2 ، پرولاکتین اشاره کرد. برای انجام  آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نیازی به ناشتا بودن نیست.

اما معمولا چون این آزمایش ها در کنار هم تجویز می شود بهتر است ناشتا بودن را رعایت کنید. برای مثال آزمایش هورمونی روز سوم پریودی که در رابطه با پرولاکتین است، پرهیز غذایی دارد و باید شرایط خاصی را برای آن رعایت شود. از جمله اینکه روز و شب قبل از آزمایش،  فعالیت ورزشی و جنسی نداشته باشید و هنگام خواب از لباس های گشاد و آزاد استفاده کنید.

برای انجام آزمایش پرولاکتین لازم است تا سینه ها به هیچ عنوان تحریک  و فشرده نشوند. همچنین نکته مهم دیگری که در رابطه با آزمایش پرولاکتین وجود دارد این است که باید حداقل دو تا سه ساعت از زمان بیداری شما گذشته باشد.

برای انجام این آزمایش بهتر است زودتر در آزمایشگاه حضور داشته باشید و بدون استرس اقدام به نمونه گیری نمایید. استرس فاکتوری است که به طور قطع میتواند تاثیر منفی بر روی نتیجه آزمایش داشته باشد.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و مفهوم ناشتایی

اگر پزشک برای شما این آزمایش را تجویز کرده است و بنا بر شرایطی از شما درخواست می کند که ناشتایی نمونه خون را بدهید، منظور این است که نباید به مدت 12 ساعت از غذا و مواد انرژی زا استفاده نمایید.

هدف از انجام آزمایش روز سوم پریودی، قرار دادن بدن در حالت پایه است تا بهترین و معتبرترین نتیجه در آزمایش به دست آید. شرایط نمونه گیری 60 درصد بر نتیجه آزمایش تاثیر خواهد داشت. اکثر اینگونه از آزمایشات خونی و هورمونی در ساعات اولیه صبح داده می شوند، بنابراین بهتر است زمان شام خوردن خود را تنظیم کرده و شامی سبک میل نماید.

پرسش دیگری که ممکن است مراجعه کننده بپرسد این است که آیا می توان در طول مدت ناشتایی برای انجام آزمایش روز سوم پریودی آب نوشید؟ نوشیدن آب معمولی در این رابطه مانعی نخواهد داشت، اما از نوشیدن نوشابه  و آب های گازدار خودداری نمایید.

استفاده از آدامس و قرص های خوشبو کننده دهان نیز در زمان ناشتایی ممنوع است. در طی مدت ناشتایی از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی پرهیز نمایید. چنانچه پزشک تجویز کرده است هیچگونه رابطه جنسی نیز نداشته باشید. استفاده از مسواک در این زمان محدودیتی ندارد، اما نوشیدن انواع آبمیوه، چای و قهوه و سیگار شدن ممنوع است، بخصوص اگر قرار است آزمایش قند خون دهید.

مهمترین آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

آزمایش هورمونی  روز سوم پریودی  به منظور پیشگیری، تشخیص و درمان ناراحتی های زنان در دستگاه تولید مثل آنها صورت می گیرد. از انواع آزمایش هورمونی روز سوم پریودی می توان به آزمایش هورمون LH ، FSH ، استروژن، استرادیول،  پروژسترون، پرولاکتین، تستوسترون، هورمون DHEA  ، هورمون AMH ، هورمون Inhibin B ، هورمون Androstenedione و هورمون 17OH-Progesterone  اشاره کرد.

با بررسی این فاکتورها اطلاعات دقیق و جامعی از وضعیت سلامت باروری زن به دست می آید و علت بسیاری از مشکلات ناباروری به واسطه آزمایش هورمونی روز سوم پریودی تشخیص داده می شود.

تنظیم نبودن برخی از این هورمون ها نشانه خاصی نداشته و تنها در زمان باروری شخص متوجه آنها خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می شود هر چند وقت یکبار آزمایش روز سوم پریودی انجام شود تا در صورت وجود مشکل به موقع اقدام به درمان آنها شود.

از این رو آن دسته از بانوانی که در سنین بالا ازدواج می کنند بهتر است نسبت به این موضوع سهل انگاری نداشته باشند، چرا که احتمال باروری آنها به شدت کاهش خواهد یافت و شاید با صرف هزینه ایی سنگین هم نتوانند فرزند خود را در آغوش بگیرند.

در بعض از مواقع نیز ممکن است در آزمایش هورمونی روز سوم نکته و اشکالی وجود نداشته باشد که منجر به ناباروری شود. اما زوج به دلایل ناشناخته با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین بهتر است انجام این آزمایشات را جدی گرفته و برای داشتن  بدن و فرزندی سالم برنامه ریزی کنید.

در بین آزمایشاتی که ذکر شد، بررسی LH ، FSH، پروژسترون، پرولاکتین و استروژن بیش از سایرین مورد توجه قرار می گیرند. تنظیم نبودن هر یک از هورمون ها در بدن موجب بروز عارضه ایی نمایان و یا مخفی خواهد شد.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و تست پروژسترون

در این آزمایش به بررسی میزان پروژسترون در خون پرداخته می شود. این هورمون در غده فوق کلیوی، جفت  و تخمدان ها ترشح می شود. وجود این هورمون برای بارداری و به اتمام رساندن آن بسیار ضروری و حیاتی است.

از مهم ترین وظایف این هورمون آماده سازی رحم برای لانه گزینی تخمک است. برای اینکه لانه گزینی رخ دهد، دیواره رحم باید به ضخامت مطلوبی برسد. این هورمون با ترشح ماده پروتئینی خاصی اقدام به این امر خواهد کرد و شرایط را برای لانه گزینی تخمک مهیا می سازد.

چنانچه میزان پروژسترون در بدن به میزان کافی نباشد، دیواره رحم آنقدر ضخامت نخواهد داشت که بتواند تخمک را در خود نگه دارد و در نتیجه شروع به ریزش می کند و این درست همان زمانی است عادت ماهانه شروع می شود.

در این حالت سطح استروژن و پروژسترون در بدن پایین خواهد بود. چنانچه بارداری رخ دهد،پروژسترون از طریق جفت شروع به ترشح شدن میکند و میزان آن در خون بالا می رود. این هورمون در رشد غدد شیری نیز تاثیر دارد.  میزان پروژسترون در زنان به سن، شرایط فیزیکی  و اجتماعی آنها نیز بستگی دارد.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و پایین بودن پروژسترون

کمبود هورمون پروژسترون می تواند با علائمی همراه باشد اگر این علائم را در خود می بینید بهتر است اقدام به انجام آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نمایید تا بررسی های لازم صورت بگیرد.

علائم کمبود هورمون پروژسترون:

  • خشکی واژن
  • حساسیت سینه ها
  • لکه بینی
  • خستگی همیشگی
  • افت قند خون
برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست