اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
85 بازدید
فرهنگستان علوم پزشکی
  1. خانه
  2. News
  3. صدور بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی درباره جمعیت و فرزندآوری

صدور بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی درباره جمعیت و فرزندآوری

دسته‌بندی:
Newsوبلاگ

مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی (اسفند ۱۴۰۰) بیانیه ای با عنوان “جمعیت و فرزندآوری” صادر کرد.

 بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن این بیانیه آمده است:« رشد و تعالی جمعیت و توصیه به سنت حسنه ازدواج و فرزندآوری در معارف اسلامی جایگاهی وثیق داشته و در قرآن مجید،  کلام نبی مکرم اسلام(ص)  و ائمه اطهار(ع) تشریع شده است.  ابعاد مختلف این موضوع مهم در بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مطرح و در سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغ شده است. تغییرات در هرم سنی جمعیت و پدیده سالمندی جمعیت، از تهدیدات مهم آینده است که مدیریت آن با تدابیر قاطع علمی، فرهنگی و قانونی، بسیار ضروری است.

بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی درباره جمعیت و فرزندآوری

تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آبان ۱۴۰۰ توسط مجلس شورای اسلامی نقطه عطف اجرائی برای تحقق راهبردهای قانونی در زمینه جمعیت و فرزندآوری است.  مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی در راستای اجرای هر چه سریع تر و کامل تر این قانون بر موارد زیر تأکید دارد:

۱- عزم راسخ وتعهد دولت محترم، در عملیاتی نمودن هر چه کامل‌تر وسریع‌تر قانون، به صورتی که با استفاده از شاخص‌ها، ارزیابی و پایش شده، برای مردم عیان و مشهود شود.

۲- اهتمام ویژه به جنبه‌های فرهنگی، مذهبی و فرهنگ سازی افزایش جمعیت  و پرورش فرزندان، بویژه تبیین نخبگان، استفاده وسیع از ظرفیت‌های هنر و رسانه، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی.

۳- اتخاذ تدابیر اساسی اقتصادی و معیشتی در جهت حمایت اصولی از ازدواج جوانان و فرزندآوری (اشتغال، مسکن، درآمد، برخورداری از تسهیلات حمایتی تشویق کننده و ارتقاء دهنده درآمد خانوار، حذف تشریفات و تجمل گرایی به طور اعم و در مورد مراسم ازدواج به طور اخص…)

۴- تهیه و تصویب پیوست اقتصادی برای اجرایی شدن قانون، تأمین منابع و اعتبارات لازم، ایجاد ردیف مستقل و غیرقابل انتقال به سایر ردیف‌ها و اقدامات مدیریتی، برای اجرای همه جانبه قانون دارای اهمیت و اولویت است.

۵- ستاد ملی جمعیت با مسئولیت بالاترین مقام اجرایی کشور، مشارکت فعال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مشارکت اجرائی سایر نهادها و وزارتخانه‌هائی که در اجرای قانون،  وظیفه و مسؤلیت دارند،  سریعا تشکیل و با تعیین اولویت‌ها،  تقسیم کار ملی و تشکیل جلسات منظم، موجبات اجرای قانون را فراهم و مسائل جمعیتی کشور را رصد نماید.

۶- اصل مهم مشارکت مردم واستفاده از ظرفیت سمن‌های ملی و محلی، مراعات و تحقق پذیرد.

۷- تعمیم اجرای قانون به بخش‌های غیردولتی و اطمینان از اجرائی شدن فراگیر و همه جانبه آن.

۸- استفاده از ظرفیت شورایعالی سلامت و امنیت غذائی بصورت هماهنگ و هم افزا.

۹- آموزش و توانمند سازی مجموعه نیروی انسانی سلامت در شبکه بهداشتی  درمانی کشور به منظور تشویق خانواده‌ها به ازدواج به موقع جوانان و فرزند آوری آنان و تشویق کارکنانی که در این راستا فعالیت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

۱۰- تهیه بسته‌های آموزشی قبل از ازدواج و بسته‌های مشاوره‌ای ازدواج و تحکیم خانواده و ارائه خدمات مربوطه در شبکه بهداشتی درمانی و با همکاری نهادهای دینی، فرهنگی و تخصصی.

۱۱- ترویج زایمان طبیعی و کاهش میزان سزارین، به شیوه‌های مناسب.

۱۲- مدیریت صحیح موضوع سقط قانونی و پیشگیری از سقط‌های غیرقانونی به شیوه‌های مناسب.

۱۳- تشویق و حمایت از پژوهش‌های مرتبط با افزایش جمعیت و فرزندآوری.

۱۴- پیشگیری از ناباروری (با تأکید بر ازدواج بهنگام، فرزندآوری بهنگام، پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و سایر بیماری‌های تأثیر گذار بر باروری، چاقی یا لاغری مفرط، انواع استرس‌ها…) و حمایت از درمان‌های ناباروری.

۱۵- استفاده از ظرفیت فرهنگستان علوم پزشکی برای امور فرهنگ سازی، مشاوره و رصد کلان مسائل مرتبط با جمعیت و فرزند آوری.»

ایسنا

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست