اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
75 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. مصرف قند و نوشیدنی‌‌های شیرین عامل تجمع چربی در اطراف شکم

مصرف قند و نوشیدنی‌‌های شیرین عامل تجمع چربی در اطراف شکم

دسته‌بندی: News

 

 تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد مصرف قند با تجمع چربی در نواحی شکمی و اطراف قلب در ارتباط است.

دکتر “سو یان یی” یکی از پژوهشگران این تحقیق که در European Journal of Preventive Cardiology به چاپ رسیده است، می‌‌گوید: دریافت بیش از حد قند و شکر، باعث تبدیل مازاد آن، به چربی می‌‌شود و این چربی در بدن ما ذخیره می‌‌شود.

بر اساس گزارش مدیکال اکسپرس، مصرف بیش از حد قند، یک معضل جهانی است و 6 کشوری که بیشترین سرانه فروش نوشیدنی‌‌های حاوی قند را دارند عبارتند از: شیلی، مکزیک، آرژانتین، پرو، ایالات متحده و عربستان سعودی؛ همچنین انتظار می‌‌رود که تقاضا برای مواد قندی در آسیا، آفریقا و روسیه نیز افزایش یابد.

در پژوهش انجام شده، نوشیدنی‌‌های حاوی قند مانند نوشابه‌‌ها، آبمیوه‌‌ها و نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا و قند اضافه‌‌شده به غذاها مورد بررسی قرار گرفت و محققان، ارتباط بین مصرف طولانی‌‌مدت قند و ذخیره چربی در اطراف قلب و سایر ارگان‌‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. 3070 فرد سالم در سنین 18 تا 30 سال در این مطالعه شرکت کردند و میزان مصرف مواد غذایی و آشامیدنی در یک دوره 20 ساله از 1985 تا 2005 اندازه‌‌گیری شد. بعد از 25 سال، اسکن قفسه سینه و شکم برای اندازه‌‌گیری حجم چربی در شکم و قلب انجام شد.

محققان دریافتند که میزان قند در طی یک دوره 20 ساله با حجم چربی‌‌های بدن در سال‌‌های آینده زندگی در ارتباط است و مصرف نوشیدنی‌‌های حاوی قند و دریافت مواد غذایی حاوی قند اضافه شده، باعث ذخیره بیشتر چربی در اطراف ارگان‌‌های مختلف بدن شد.

دکتر “لین استفن” نویسنده این مقاله می‌‌گوید: یافته‌‌های ما نشان می‌‌دهد که مصرف زیاد قند و نوشیدنی‌‌های قندی، با افزایش میزان چربی در ارتباط است؛ از سوی دیگر ما می‌‌دانیم که رسوب چربی با ریسک بالای بیماری‌‌های قلبی و دیابت در ارتباط است.

وی توصیه می‌‌کند که میزان قند موجود در رژیم غذایی کاهش یابد و افراد، به‌‌جای نوشیدنی‌‌های قندی، آب بنوشند و به‌‌جای مواد غذایی حاوی قند بالا مانند کیک‌‌، از میان‌‌وعده‌‌های سالم استفاده کنند. خواندن برچسب‌‌های موجود روی مواد غذایی هنگام خرید، باعث می‌‌شود بدانید در آن ماده غذایی به چه میزان و از چه نوع قندهایی استفاده شده است. گلوکز، فروکتوز، ساکارز، مالتوز و شربت‌‌های موجود در مواد غذایی، از این ترکیبات قندی هستند.

وی تأکید می‌‌کند که دولت‌‌ها، تولیدکنندگان مواد غذایی، رستوران‌‌ها، مدارس و ادارات نقش موثری در افزایش آگاهی مصرف‌‌کننده از میزان قند موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌‌ها و ارائه جایگزین‌‌های سالم دارند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست