اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
2,682 بازدید
آفریقای جنوبی | تولید نسخه بومی واکسن مُدرنا
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. واکسن سینوفارم مناسب برای زنان باردار

واکسن سینوفارم مناسب برای زنان باردار

دسته‌بندی: وبلاگ

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که واکسن کرونا سینوفارم در زنان باردار استفاده شود، چراکه مزایای واکسیناسیون برای زنان باردار بیشتر از خطرات احتمالی این بیماری است و همچنین آزمایش بارداری قبل از واکسیناسیون توصیه نمی‌شود. بیماری کرونا در مادران می‌تواند باعث ایجاد زایمان زودرس، مرده‌زایی، اختلال کارکرد ارگان‌های حیاتی، افزایش ضربان قلب و دیسترس جنین، پارگی زودرس کیسه آب، افزایش میزان سزارین و مرگ آن‌ها شود.

از زمان شروع پاندمی کووید ۱۹ تحقیقات بر روی زنان باردار نشان داده که اگرچه علائم این بیماری و میزان مرگ مشابه زنان غیرباردار بوده ولی این افراد تا حدی بیشتری در معرض خطر بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

عوارض بیماری کرونا در مادران 

بیماری کرونا در مادران می‌تواند باعث ایجاد زایمان زودرس، مرده‌زایی، اختلال کارکرد ارگان‌های حیاتی، افزایش ضربان قلب و دیسترس جنین، پارگی زودرس کیسه آب، افزایش میزان سزارین و مرگ آن‌ها شود. با توسعه انواع واکسن و شروع جهانی واکسیناسیون از زمستان ۹۹، امیدهای زیادی برای نجات بیشتر جان انسان‌ها و کاهش عوارض شدید بیماری در همه گروه‌های جمعیتی ایجاد شده است، اما با توجه به استفاده اضطراری از این واکسن‌ها و همچنین کمبود اطلاعات بالینی و اثرات بر بارداری و جنین آن‌ها ابهاماتی وجود دارد.

واکسن های کرونا در دوران بارداری

واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک‌وی از نسخه اصلاح شده ویروسی متفاوت تهیه شده و پیش از این واکسن‌های مشابهی که از همین حامل ویروسی استفاده می‌کنند مانند واکسن ابولا، در تمام سه ماهه‌های بارداری آزمایش شده‌اند و هیچ تاثیر نامطلوب و عوارض جانبی مربوط به بارداری از جمله پیامدهای نامطلوبی که نوزاد را تحت تأثیر قرار دهد، نشان نداده‌اند.

دسته دیگری از واکسن‌ها مانند سینوفارم، سینوواک و بهارات از تکنولوژی واکسن حاوی ویروس غیر فعال شده استفاده می‌کنند و واکسن‌های مشابه قبلی مانند واکسن هپاتیت ب و کزاز فاقد عوارض جانبی برای زنان باردار بوده‌اند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که واکسن کرونا سینوفارم در زنان باردار استفاده شود، چراکه مزایای واکسیناسیون برای زنان باردار بیشتر از خطرات احتمالی این بیماری است و همچنین آزمایش بارداری قبل از واکسیناسیون توصیه نمی‌شود. تاکنون بیش‌از ۱۰۰ هزار زن باردار در آمریکا و اروپا و برخی از کشورهای آسیایی توسط واکسن‌های مختلف علیه بیماری کرونا واکسینه شده‌اند و عارضه خاصی در سلامت آن‌ها و فرزندانشان مشاهده نشده است.

آنتی بادی‌های ضد ویروس کووید ۱۹ در سرم بند ناف نوزادان و مادر

مطالعات اندک چاپ شده نشان داده‌اند که آنتی بادی‌های ضد ویروس کووید ۱۹ در سرم بند ناف نوزادان و مادر قابل ردیابی بوده که بیانگر این است که واکسن‌ها از طریق عبور آنتی‌بادی‌ها از جفت به جنین می‌توانند باعث محافظت نوزادان در برابر بیماری کووید-۱۹ شوند. همچنین گزارش‌های اخیر نشان داده که در شیر مادرانی که واکسن علیه ویروس کووید-۱۹ وجود دارد و این می‌تواند به ایمنی نوزادان کمک کند.

اخیراً وزارت بهداشت بخشنامه‌ای مبنی بر دستورالعمل تزریق واکسن‌های موجود در ایران در زنان باردار و شیرده منتشر کرده که طبق این دستورالعمل، واکسن سینوفارم در زنان باردار با شرایطی خاص بعد از هفته دوازدهم بارداری و پس از اخذ رضایت از مادر و مشاوره‌های لازم قابل انجام است. اگرچه اکثر واکسن‌های موجود علیه کووید-۱۹ ایمن هستند، اما عوارض جانبی حداقلی در همه واکسن‌ها وجود دارد. این عوارض می‌تواند شامل درد و سوزش محل تزریق، تب، خستگی، درد عضلات، راش و به صورت نادر واکنش‌های آلرژیک شود.

نتایج آزمایش‌های بالینی حاکی از آن است که افراد باردار پس از واکسیناسیون، عوارض جانبی متفاوتی با افراد غیر باردار نشان نداده‌اند. علاوه‌بر تزریق واکسن در بارداری، هنوز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند گذاشتن ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، شستن دست‌ها، بهداشت تنفسی و سرفه، جلوگیری از ازدحام جمعیت و عدم حضور در مکان‌های شلوغ و اطمینان از تهویه مناسب اهمیت فراوانی دارد.

بهترین واکسن کرونا در دوران بارداری

تزریق واکسن کرونا به معنای ایجاد ایمنی قطعی نیست و تداوم اقدامات پیشگیری از ابتلا به کووید برای مادر باردار از اعضای خانواده الزامی است. در بین انواع واکسن کرونا، واکسن سینوفارم دارای ویروس غیر فعال است و بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت (با توجه به خطرات تهدید کننده سلامت مادر در صد ابتلا به کووید_ ۱۹) به مادران باردار قابل توصیه است.

وقتی واکسن کرونا برای مادران باردار قابل استفاده باشد، طبیعتا برای مادران شیرده نیز قابل تزریق است و مادران باردار در خطر بالاتر از ابتلا به بیماری نیستند، اما در صورت ابتلا اشکال شدیدتر بیماری در مادران باردار نسبت به زنان غیر باردار در سن مشاور بیشتر خواهد بود. واکسن سینوفارم فاقد ویروس غیر فعال است و بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت (با توجه به خطرات تهدید کننده سلامت مادر در صد ابتلا به کووید_ ۱۹) به مادران باردار قابل توصیه است.

به دلیل حفظ ایمنی بیشتر تا حصول نتایج و مستندات کافی، ترجیحا واکسیناسیون بعد از هفته ۱۲ بارداری صورت پذیرد. واکسیناسیون به معنای ایجاد ایمنی قطعی نیست و تداوم اقدامات پیشگیری از ابتلا به کووید برای مادر باردار از اعضای خانواده الزامی است.

مادران باردار پس از تزریق واکسن کرونا

مادران باردار پس از تزریق واکسن کرونا در صورت بروز علائم احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹، باید با اطلاع رسانی به مراکز بهداشتی و درمانی یا کد ۴ سامانه ۴۰۳۰ (مادران باردار) در راستای اخذ راهنمایی‌های لازم را حت تعیین محل مراجعه بررسی وضعیت، اقدام کنند.

توصیه می‌شود واکسن کرونا بعد از هفته ۱۲ بارداری انجام شود، تصریح کرد: گروه سنی مادران باردار واجد شرایط واکسیناسیون شامل؛ همه مادران باردار با سن ۳۵ سال و بالاتر، مادران در همه گروه‌های سنی شاغل در بهداشت و درمان، همه مادران باردار در شرایطی که همسرشان در بخش کرونا یا مراکز بهداشتی مدیریت کرونا شاغل هستند و مادران در همه گروه‌های سنی شاغل در گروه‌های شغلی اولویت دریافت و مطابق دستورالعمل های واکسیناسیون کشوری هستند.

همچنین همه مادران باردار با نمایه توده بدنی ۳۵ و بالاتر، همه مادران با بارداری‌های دوقلوی و چند قلویی، بارداری با IVF و همه مادران باردار با بیماری زمینه‌ای شامل دیابت، قلبی، فشارخون بالا، مصرف داروهای ایمونوساپرسیو، بیماری مزمن کلیوی، سیکل سل، پیوند اعضا، سیروز کبدی و آسم نیز شامل گروه واجد شرایط می‌شوند. به علت خطرات ابتلا به کووید 19 در سه ماه سوم بارداری ضمن تاکید بر شناسایی مادران باردار واجد شرایط، واکسیناسیون مادران واجد شرایط با سن بارداری ۲۸ هفته و بیشتر در اولویت خواهد بود.

تزریق یک دوز واکسن کرونا قبل از بارداری

در صورت تزریق یک دوز واکسن کرونا قبل از بارداری یا عدم اطلاع از بارداری در زمان واکسیناسیون، توصیه می‌شود پس از مشاور با مادر بر اساس ترجیح وی( در زمان در رابطه با زمان واکسیناسیون) تزریقات دوم با واکسن سینوفارم به فاصله ۲۸ روز از تزریق قبلی یا بعد از هفته ۱۲ بارداری صورت پذیرد.

فاصله بین تزریق واکسن کرونا با واکسن آنفلوانزا یا توام در بارداری حتی الامکان ۱۴ روز باشد. تزریق ایمونوگلوبینD تداخلی با واکسن ویروس کرونا ندارد و همانند دستورالعمل‌های ابلاغی سلامت مادران انجام شود. برای همه مادران باردار شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی رعایت ضوابط حفظ امنیت شغلی مادران باردار بعد از واکسیناسیون هم الزامی است و در صورت لزوم فعالیت آنان توجه به نکاتی لازم است.

در سن بارداری بعد از ۲۸ هفته، اتخاذ تمهیداتی برای دورکاری آنان لازم است. زمان واکسیناسیون در موارد ابتلا به بیماری کویت در مادر باردار تابع دستورالعمل‌های کشوری واکسیناسیون خواهد بود و تاکید و آموزش‌های لازم در مورد تداوم رعایت پروتکل‌های پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ به مادران باردار پس از واکسیناسیون الزامی است. در مادرانی که تحت درمان با داروهای ضد انعقادی هستند، تزریق واکسن کرونا باید به صورت عمیق در عضله دلتوئید انجام شود.

“سویه لامبدا” چقدر خطرناک است؟

سویه لامبدا به نسبت دلتا دو برابر عفونت زایی بیشتری داشته و در نتیجه بدن را بیشتر درگیر می کند. سویه “لامبدا” سویه به نسبت قوی تری نسبت به سویه “دلتا” است، اما در برخی موارد در خصوص آن اغراق صورت گرفته است. این سویه جدید به نسبت دلتا دو برابر عفونت زایی بیشتری داشته و در نتیجه بدن را بیشتر درگیر می کند. قدرت سرایت این سویه جدید هم نسبت به دلتا تا حدی افزایش یافته است. همچنین این سویه جدید قابلیت چسبندگی بیشتری به سلول ها داشته و تا حدی ایمنی گریز است.

طبق مشاهدات و آمارهای ارائه شده در جهان در حال حاضر سویه جدید “سویه لامبدا” یک یا دو درصد کشندگی بیشتری نسبت به “دلتا کرونا” دارد. افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند حدود 60 تا 70 درصد در مقابل “لامبدا” ایمنی دارند. البته این ایمنی به معنی عدم ابتلا نیست و واکسن تنها از ابتلا به فرم های شدید و مرگ آور بیماری جلوگیری می کند.

انستیتو پاستور: “پاستوکووک” برای تزریق به کودکان ایرانی هم مناسب است

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: “پاستوکووک” یکی از واکسن‌های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است. مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام و مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم دریافت شده است. دکتر علیرضا بیگلری با بیان اینکه واکسن “پاستوکووک” برای تزریق به کودکان ایرانی هم مناسب است، گفت: تاکنون، کودکان در اولویت‌های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته‌های آینده در این ‌مورد تصمیم‌گیری می‌شود. مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام و مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم دریافت شده است.

واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان «سوبرانا۲» و در ایران به عنوان پاستوکووک نام‌گذاری شده است.

تاثیر ۹۱.۲ درصدی واکسن مشترک ایران و کوبا بر روی خطرناک ترین سوش‌های کرونا

یک دُز یادآور واکسن کرونا سوبرانا می تواند برای افرادی که قبلا مبتلا به کرونا شده اند، کاملا سیستم ایمنی را بیدار کند و باعث شود که سیستم ایمنی بدن، فعالیت خودش را داشته باشد نتایج کارآزمایی بالینی واکسن کرونا سوبرانا در کوبا نشان دهنده تاثیر۹۱.۲درصدی درمقابل سوش‌های موجود در کوبا یعنی آفریقای جنوبی و کالیفرنیا بوده است، این سوش‌ها از بدترین سوش‌های ویروس کرونا هستند که اکثر واکسن‌ها نمی‌توانند در مقابل آنها به قدر کافی موثر باشند.

افرادی که در کوبا از واکسن سوبرانا استفاده کرده بودند، ۱۰۰ درصد در مقابل بیماری شدید و مرگ و میر، محافظت شده بودند. همچنین این واکسن برای افراد زیر ۱۸ سال نیز مورد مطالعه قرار گرفته که قابل استفاده است. یک دُز یادآور واکسن سوبرانا می تواند برای افرادی که قبلا مبتلا به کرونا شده اند، کاملا سیستم ایمنی را بیدار کند و باعث شود که سیستم ایمنی بدن، فعالیت خودش را داشته باشد.

واکسن سوبرانا به عنوان یادآور سایر واکسن ها

طرحی در حال مطالعه است که واکسن سوبرانا به عنوان یادآور سایر واکسن ها نیز مورد استفاده قرار گیرد که این باعث می شود که درخواست های جهانی از این نوع واکسن روز به روز بیشتر شود. قصد ایران و کوبا این است که واکسنی را طراحی کنند که با کیفیت باشد. این واکسن، تنها واکسن کرونا دنیا است که می تواند با چند جهش هم زمان مبارزه کند و این زمینه را دارد که بتواند بر قسمت های مختلف چندین جهش سوار شود بنابراین اهمیت این واکسن وقتی روشن می شود که با جهش های مختلفی در دنیا روبرو می شویم و این واکسن قابلیت بازمهندسی را دارد که بتواند همزمان با چندین جهش ویروس، مقابله کند.

اصرار بر این بوده که مطالعه فاز سوم با استانداردهای روز و به طور کامل در دو کشور ایران و کوبا انجام شود. فاز سوم بالینی در کوبا بر روی ۴۴ هزار نفر و در ایران بر روی ۲۴ هزار نفر انجام شد و جمع بندی فاز سه کوبا تقریبا آماده است و تیم کوبایی که در ایران حضور دارند، نتایج و روند انجام کارآزمایی بالینی را بسیار خوب ارزیابی کرده اند و عنوان کرده اند که کارایی این واکسن کرونا، بسیار خوب پیش رفته است.

جمع بندی مطالعات فاز سوم بالینی

پس از جمع بندی مطالعات فاز سوم بالینی، می توان تاییدیه های سازمان جهانی بهداشت را گرفت. هدف دو کشور، ساخت یک واکسن با کیفیت بسیار بالا است و خوشبختانه تا این مرحله، خوب پیش رفته است. نتایج اولیه کارآزمایی بالینی فاز سه در ایران احتمالا اواخر مردادماه به دست می آید و قابل ارزیابی خواهد بود و این نتایج کمک خواهد کرد تا بتوانیم مستندات کافی را برای اخذ تاییدیه سازمان جهانی بهداشت ارائه کنیم.

نکات مهم واکسن کوبا وایران

یکی از نکات مهم واکسن کرونا تولید انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران این است که کارآزمایی بالینی برای افراد زیر ۱۸ سال آغاز شده و به راحتی می توان برای کودکان و نوجوانان از این واکسن استفاده کرد که این کمک بزرگی به مدارس و سیستم آموزشی کشورها می کند.

مطالعاتی که در کوبا و ایران انجام شده بیانگر این بوده که این واکسن برخلاف برخی از واکسن ها که برای افراد بالای ۶۵ سال، ایمنی بخشی مناسبی ندارند، ایمنی بخشی بسیار قابل توجهی دارد. در هفته های قبل حدود ۱۳۰ هزار دُز واکسن پاستوکووک تحویل وزارت بهداشت شده و در چندین استان توزیع شده است.

با توجه به اینکه راه اندازی خط صنعتی تولید واکسن در هر دو کشور ایران و کوبا در حال انجام است، نصب تجهیزات خط صنعتی انستیتو پاستور ایران در شهریور ماه به پایان می رسد. ظرفیت اسمی خط ۱ واکسن پاستوکووک که حدود ۳ میلیون دُز در ماه است از اوایل پاییز به واقعیت می پیوندد و می توانیم این واکسن کرونا را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

همکاری انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا

همکاری انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا فقط یک قرارداد مشترک برای تولید واکسن کووید۱۹ نیست بلکه یک همفکری علمی بسیار نزدیک، مستمر و نتیجه بخش است و دانشمندان دو کشور مدام جلسات منظم هفتگی دارند تا بتوانیم تولید و نحوه استفاده از واکسن را بهینه تر کنیم. برای جهش های آینده ویروس کرونا باید آماده باشیم و مسلما این آمادگی، می طلبد که دانشمندان دو کشور ایران و کوبا بتوانند همکاری گسترده خودشان را در بهینه کردن این واکسن ادامه دهند.

با توجه به همکاری های گسترده بین انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در تولید مشترک چندین واکسن، امروز دکتر ویسنته که یکی از دانشمندان بنام حوزه واکسن در دنیا که رییس انستیتو فینلای کوبا است ملاقاتی را با دکتر نمکی، وزیر بهداشت داشت و در این نشست تاکید هر دو طرف بود که بتوانیم در مورد واکسن کووید۱۹ تولید مشترک و همکاری های گسترده ای را داشته باشیم. کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در هر دو کشور رو به پایان است و نتایج بسیار خوبی به دست آمده و نشان داده شده که این واکسن در مقابل واریانت ها، عملکرد بسیار خوبی داشته است.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست