اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
111 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. چاقی یکی از دلایل اصلی مرگ بر اثر کرونا در افراد زیر ۵۰ سال است

چاقی یکی از دلایل اصلی مرگ بر اثر کرونا در افراد زیر ۵۰ سال است

دسته‌بندی: News

دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از اولین خط تولید انسولین قلمی در کشور که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: سال گذشته با هماهنگی و همدلی توانستیم، بیش از 600 میلیون دلار، ارزبری بخش دارو را کاهش دهیم که معادل بیش از 20 درصد مصرف ارز دارو در سال 97 بود و این اتفاق با کاهش حداقل 25 درصدی واردات داروهای خارجی دارای مشابه داخلی و افزایش 30 درصدی تولید داخلی رخ داد.

وی افزود: امسال نیز به دنبال کاهش مصرف ارز برای واردات دارو هستیم تا در سالی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، سال جهش تولید نام گرفته، به جایگاه ویژه‌‌ای در عرصه تولید دارو، مواد اولیه دارویی و به ویژه داروهای های‌‌تک، دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: اینکه در شرایط سخت تحریم‌‌های ظالمانه علیه ایران، حمله ناگهانی ویروس کرونا و همه کاستی‌‌هایی که در حوزه اقتصاد، ارز و ریال در کشور اتفاق افتاده، صنعتگران، تولید کنندگان و شرکت‌‌های دانش بنیان ایران توانستند چنین افتخاراتی را در عرصه نظام سلامت و ارائه خدمت در نظام سلامت فراهم کنند، بسیار مهم و ارزشمند است.

ایران به یکی از صادرکنندگان اقلام موردنیاز مقابله با کرونا تبدیل شده است

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در عرض کمتر از دو ماه با کمک شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان، صنعتگران، تولیدکنندگان و همدلی و وفاق بین ارکان نظام و درون دولت به ویژه بین ما و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، از یک واردکننده به یکی از تولید کنندگان اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا تبدیل شدیم و این موضوع یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است که در اوج تحریم که دشمنانمان سعی می‌‌کردند ما را به باتلاق گرفتاری‌‌های ناشی از اقتصاد همراه بیماری کرونا فرو ببرند، اما ما به عنوان یک صادرکننده در تمام اقلام مورد نیاز برای مقابله با این بیماری، برسیم.

نمکی گفت: جای خرسندی است که امروز شرکت پویش دارو با همت و لطف خداوند توانست محصولی را تولید کنند که به کاهش ارزبری کشور کمک می‌‌کند و این یک محصول استراتژیک و پله‌‌ای برای صعود به پله‌‌های بالاتر تکنولوژی است.

وی تصریح کرد: در وزارت بهداشت، دو راه را دنبال می‌‌کنیم؛ یکی اینکه مصرف این داروها را با کاهش بار بیماری‌‌های غیرواگیر در کشور کم کنیم و دوم اینکه بتوانیم آنچه که نیاز داریم را برای کنترل و درمان این بیماری‌‌ها در داخل کشور، تولید کنیم.

وی یادآور شد: از حدود 380 هزار مورد مرگ و میر که در سال رخ می‌‌دهد، حدود 313 هزار مورد مربوط به بیماری‌‌های غیرواگیر مانند فشارخون بالا، دیابت، سرطان‌‌ها و بیماری‌‌های قلبی و عروقی و از همه مهم‌‌تر، چاقی و سبک زندگی نادرست است.

یکی از عمده‌‌ترین دلایل مرگ‌‌های کمتر از 50 سال بیماران کرونا چاقی بوده است

وزیر بهداشت عنوان کرد: امروز که وضعیت بیماران کووید19 در کشور را ارزیابی کردیم، به این نتیجه رسیدیم که حدود 12.6 درصد از بیمارانی که جان خود را از دست داده‌‌اند، بیماری زمینه ای نداشته‌‌اند و در افرادی که بیماری زمینه‌‌ای داشتند، یکی از عمده‌‌ترین دلایل مرگ‌‌های کمتر از 50 سال بیماران، چاقی بوده است.

چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری‌‌ها

نمکی اضافه کرد: چاقی زمینه ساز دیابت، سرطان‌‌ها و بسیاری از بیماری‌‌ها از جمله بیماری‌‌های قلبی و عروقی است. وزارت بهداشت در این زمینه دو سیاست اصلی را دنبال می کند که اولین سیاست به کاهش بار بیماری‌‌ها به ویژه بیماری‌‌های غیرواگیر برمی گردد. در این زمینه سال گذشته با اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون، حدود دو میلیون و 700 هزار بیمار جدید دارای پرفشاری خون در کشور شناسایی کردیم که از فشارخون بالای خود خبر نداشتند. در کشور ما بیش از 40 درصد از بیماران، از پرفشاری خون خود اطلاعی ندارند تا زمانی که نیاز به بستری در بخش‌‌های ویژه داشته باشند. همین اتفاق در مورد بیماری دیابت نیز رخ می‌‌دهد و خیلی از بیماران، از بیماری دیابت خود خبر ندارند و بعد از گرفتاری‌‌های خاص مانند، گرفتاری کلیه و بینایی، از بیماری خود خبردار می‌‌شوند.

اولین سیاست وزارت بهداشت، کاهش بار بیماری‌‌هاست

وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: اولین سیاست ما این است که با آموزش شیوه زندگی صحیح، تغذیه مناسب، ورزش منظم و روی آوردن به روش‌‌های بهتر زندگی، بتوانیم بار بیماری‌‌هایی مانند، دیابت، چاقی و نیازمند به انسولین را بکاهیم و در گام دوم نیز با کمک شرکت‌‌های دانش بنیان به سمت تولید داروهایی برویم که در درمان بیماری‌‌های غیرواگیر به ویژه دیابت بتوانند کارسازتر از قبل، عمل کنند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست