اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
158 بازدید
  1. خانه
  2. News
  3. چگونه ویروس کرونا منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

چگونه ویروس کرونا منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

دسته‌بندی: News

از ابتدای ظهور کروناویروس جدید بسیاری از دانشمندان و متخصصان در تلاشند تا واکسن ضد این ویروس را هر چه سریعتر کشف کرده و جان انسان‌ها را نجات دهند؛ اما این ویروس بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوان به راحتی ابعاد آن را شناخت. ویروس کرونا هر بار چهره جدیدی از خود نشان داده و به صورت‌های مختلف در افراد بروز می‌کند.

کووید ۱۹ علائم و خطرات جدی داشته و در صورتی که حتی منجر به مرگ بیمار نشود، ممکن است با تحت تاثیر قرار دادن سلول‌های بدن باعث بروز عوارضی مانند سکته قلبی یا مغزی شود. البته شایع‌ترین علامت این ویروس تنگی نفس است که می‌تواند منجر به فیبروز ریه شود. اما محققان در جریان مطالعات خود به بررسی اینکه چگونه کووید ۱۹ منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود، پرداخته‌اند.

در مطالعه‌ای که دانشمندان دانشگاه یوتا انجام دادند متوجه شدند التهاب ناشی از ویروس باعث چسبندگی پلاکت‌ها و در نتیجه لخته شدن خون می‌شود که با آزمایش خون ۸۲ نفر، آن‌ها دریافتند، این موضوع در بیماران کرونایی بیشتر بوده است.

مطالعات نشان داد بیش از ۳۰ درصد از بیمارانی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری هستند، از عارضه لختگی خون رنج می‌برند.

تشکیل لخته خون در رگ‌ها بر اثر حمله ویروس کرونا به بدن

اگرچه کروناویروس در درجه اول در بدترین حالت باعث نارسایی تنفسی می‌شود، اما بر روی سایر اعضای بدن نیز اثرات زیادی دارد. ترومبوز هنگامی رخ می‌دهد که لخته‌های خون در شریان‌ها و رگ‌ها ایجاد شده و با مسدود کردن آن‌ها باعث حمله قلبی، سکته مغزی یا آمبولی ریوی می‌شود.

به گفته محققان یک نفر از سه بیمار کرونایی ممکن است دچار این عارضه شود که البته نقش مهمی در مرگ آن‌ها دارد که در این زمینه سه نظریه وجود دارد؛ نظریه غالب این است که گفته می‌شود این عوارض می‌تواند ناشی از واکنش بیش از حد به توفان سیتوکین باشد؛ سیتوکین‌ها مولکول‌های سیگنالینگ شیمیایی هستند که یک پاسخ ایمنی سالم را هدایت می‌کنند. آن‌ها به سلول‌های ایمنی دستور می‌دهند که به مولکول‌های ویروسی در بدن حمله کنند. اما در بعضی از افراد این پاسخ به حالت دفع اضافه درآمده و منجر به حمله سلول‌های ایمنی به بافت سالم می‌شود که به عنوان طوفان سیتوکین شناخته می‌شود، هرچه رگ‌های خونی بیشتر آسیب ببینند، بیشتر نشت کرده و باعث افت فشار خون و احتمال تشکیل لخته می‌شوند.

چگونه ویروس کرونا منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

در نظریه دوم دانشمندان معتقدند افزایش سکته‌ها می‌تواند ناشی از حمله ویروس کووید ۱۹ به بدن باشد. کووید ۱۹ به آنزیمی به نام ACE۲ متصل است که در سطح سلول بوده و از آن به عنوان روشی برای اتصال خود استفاده می‌کند، اما با این کار عملکرد آنزیم ACE۲ کاهش می‌یابد که این امر باعث عدم تعادل هورمون‌هایی به نام آنژیوتانسین یک و دو می‌شود که وظیفه تنظیم فشار خون را بر عهده دارد.

نظریه بعدی مربوط به شکل منحصربه‌فرد سلول است. به اعتقاد برخی از دانشمندان ممکن است شکل منحصربه‌فرد کروناویروس باعث ایجاد مشکلات مربوط به لخته شدن خون شود، به این طریق که سنبله‌های ویروس که به گیرنده‌های سلول می‌چسبند، می‌توانند به رگ‌های خونی هم وصل شوند؛ در این صورت است که ذرات ویروسی وارد ماهیچه قلب شده و این عضو را مورد حمله قرار می‌دهند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست