اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
100 بازدید
کلیه
  1. خانه
  2. News
  3. کلیه بیماران کم‌تحرک با ورزش بهبود می یابد

کلیه بیماران کم‌تحرک با ورزش بهبود می یابد

دسته‌بندی:
Newsوبلاگ
 فعالیت بدنی و ورزش کاهش عملکرد کلیه بیماران کم‌تحرک را بهبود می‌بخشد.

به نقل از مدیکال دیالوگز، نتایج تحقیق جدیدی نشان می‌دهد فعالیت بدنی و مداخله ورزشی در مقایسه با آموزش‌های بهداشتی میزان تحلیل تخمینی فیلتراسیون گلومرولی به ازای سیستاتین سی(eGFRCysC) را میان افراد مسن غیرفعال جامعه کاهش می‌دهد.

داده‌های مشاهده‌ای نشان می‌دهد افزایش فعالیت بدنی با کاهش کندتر عملکرد کلیه مرتبط است. با این حال تا آنجا که ما می‌دانیم، هیچ تحقیق عمده‌ای تاثیر حرکت و ورزش را بر کاهش عملکرد کلیه در افراد مسن بررسی نکرده است. در نتیجه پژوهشگران این تحقیق را انجام دادند تا بررسی کنند آیا یک مداخله ورزشی با شدت متوسط ممکن است بر میزان تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی طبق تغییر سیستاتین سی در افراد مسن تاثیر بگذارد یا خیر.

کلیه

این تحقیق جانبی از کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی‌ شده «اصلاحات سبک زندگی و خودمختاری برای سالمندان» شامل ۱۱۹۹ فرد بی‌تحرک با دامنه سنی ۷۰ تا ۸۹ سال دارای محدودیت‌های حرکتی و نمونه‌های خون در دسترس بود.

از فوریه ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۱۳ اولین آزمایش در هشت مکان دانشگاهی در ایالات‌ متحده انجام شد. داده‌های این تحقیق بین ۲۹ مارس ۲۰۲۱ و ۲۸ فوریه ۲۰۲۲ جمع‌آوری شد. یک مداخله ۲ ساله فعالیت بدنی با شدت متوسط و تا حدی تحت نظارت و مداخله ورزشی(قدرت و انعطاف‌پذیری) با یک مداخله کنترلی آموزش بهداشت ۲ ساله مقایسه شد. با استفاده از شتاب‌سنج فعالیت بدنی به‌ صورت گام‌شمار و دقیقه‌های فعالیت با شدت متوسط ثبت شد.

یافته‌های کلیدی این تحقیق به شرح زیر بود:

۱. میانگین سنی ۱۱۹۹ شرکت‌کننده در تحقیق ۷۸.۹(۵.۲) سال بود که ۸۰۰ نفر از آنان(۶۶.۷ درصد) زن بودند.

۲. در ابتدا ۲ گروه از نظر سن، بیماری‌های همراه و میزان تحلیل تخمینی فیلتراسیون گلومرولی به ازای سیستاتین سی پایه به‌ خوبی با هم مطابقت داشتند.

۳. در مقایسه با گروه آموزش‌های بهداشتی، فعالیت بدنی و مداخله ورزشی منجر به افت کاهش یافته معنی‌دار آماری میزان تخمینی فیلتراسیون گلومرولی به ازای سیستاتین سی طی ۲ سال و همچنین کاهش خطر افت سریع میزان تخمینی فیلتراسیون گلومرولی به ازای سیستاتین سی شد.

در نتیجه پزشکان ممکن است توصیه‌های هدفمند ورزش و فعالیت بدنی با شدت متوسط را برای افراد مسن به‌ عنوان درمانی برای توقف کاهش میزان تخمینی فیلتراسیون گلومرولی به ازای سیستاتین سی بررسی کنند.

لازم به ذکر است سیستاتین سی توسط تمام سلول‌های هسته‌دار بدن تولید و در مایعات بدن از جمله سرم یافت می‌شود و غلظت سرمی آن به‌ طور معکوس با میزان فیلتراسیون گلومرولی(GFR) ارتباط دارد. میزان آن در مقادیر بالای فیلتراسیون گلومرولی کم است و در مقادیر پایین‌تر فیلتراسیون گلومرولی میزان بیشتری را نشان می‌دهد. غلظت سرمی سیستاتین سی در صورت عفونت، التهاب یا مراحل نئوپلاستی و تغییر شاخص توده بدنی، رژیم غذایی یا مصرف داروها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین یک نشانگر قابل اعتماد از عملکرد کلیه است.

بیشتر بخوانید 

* اصول مهم برای مراقبت بیشتر از کلیه ها

*  نکات کلیدی سالم ماندن کلیه ها

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست