مشاهده سوال و پاسخ هانحوه جمع آوری نمونه مدفوع و شرایط نگهداری
احمد پرسیده شده در 3 سال پیش

می خواستم بدانم جمع آوری نمونه مدفوع باید به چه شکلی باشد ؟  تا چند ساعت می توانم به آزمایشگاه تحویل دهم ؟ آیا بعد از گرفتن نمونه مدفوع باید در یخچال قرار بدم ؟

آیا این سوال و جواب به شما کمک کرد ؟
  • کیفیت سوال
  • کیفیت پاسخ
1 سوال
بهترین پاسخ
آزمایشگاه کیمیا پاسخ داده شده در 3 سال پیش

کاربرد آزمایش نمونه مدفوع

جهت بررسی وجود انگل، خون، باکتری‌های عفونت‌زا و جهت بررسی عملکرد دستگاه گوارش، زمانی‌که نشانه‌هایی همچون اسهال، انقباضات ناحیۀ شکمی‌دیده شود و جهت بررسی خونریزی مسیر گوارشی یا شانس وجود سرطان کولون این آزمایش درخواست می‌شود. نمونه مربوطه، شامل یک یا چند نوبت نمونه مدفوع، که بهتر است طی چند روز متوالی گرفته شود.

رایجترین کاربرد آزمایش مدفوع

رایجترین کاربرد آزمایش مدفوع برای تشخیص انواع انگلهای بیماری زا در روده است.به طور کلی انگل به موجودی اطلاق می‌شود که روی بدن یا داخل بدن موجود زنده دیگری زندگی و از محیط مناسب اطرافش برای رشد و تکثیر استفاده می‌کند. گاهی اوقات انگل به بدن میزبان آسیب نمی‌رساند و گاه برعکس باعث بروز بیماری‌های شدید می‌شود.

نحوه جمع آوری نمونه مدفوع

  1. نمونه مدفوع را در ظرف مخصوص آزمایشگاه بریزید و تا رسیدن به آزمایشگاه در جای خنک قرار دهید.
  2. از آلوده کردن نمونه مدفوع با آب ادرار خودداری نمایید.
  3. توجه : در صورت آبکی یا اسهالی بودن نمونه مدفوع و یا اوژانسی بودن آن ، ظرف نمونه را به داخل آزمایشگاه آورده و به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید.
  4. ظرف های مدفوع را هنگام تحویل از داخل پاکت یا مشمع ها در آورده و فقط ظرف را داخل مکان مورد نظر قرار دهید.

افرادی که تحتآزمایش نمونه مدفوعقرار می گیرد ، باید برای مدت ۷ تا ۱۰ روز بیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی ، بیسمون ، منیزیوم ، ترکیبات ضد اسهال ، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایید. بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. اگر بیمار بستری است ، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانگ) نمونه را به ظرف نگهدارنده برچسب دار منتقل نمائید.تهیه نمونه مدفوعنباید با ادرار یا آب آلوده گردد زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد.

شرایط نگهداری نمونه مدفوع

بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصاً در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند. اگر انجام آزمایش حداکثر تا ۳۰ دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد، لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.