اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
413 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا

آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا

دسته‌بندی: وبلاگ

آیا آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا یا همان آزمایش آنتی بادی می تواند به شما بگوید که آیا واکسن COVID-19 موثر بوده است؟

اگر واکسن کرونا کووید 19 را زده اید ، ممکن است به فکر آزمایش آنتی بادی باشید تا ببینید آیا واکسن “کار کرده است یا خیر”.

آزمایش آنتی بادی  واکنش ایمنی بدن افرادی را که پس از عفونت با  SARS-CoV-2 ( کرونا ) بهبود یافته اند ، نشان می‌دهند.

اما آیا این نتایج آزمایش آنتی بادی می تواند به شما بگوید که واکسن COVID-19 موثر بوده است؟

در اینجا توضیح خواهیم داد که چرا حتی اگر واکسن کرونا COVID-19 را دریافت کردید ، نباید از نتیجه منفی آن شگفت زده شوید.

نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا به چه معناست؟

یک نتیجه مثبت نشان می دهد که شما در گذشته نه چندان دور مبتلا به کرونا COVID-19 بوده اید ، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید.

شما باید با رعایت نکات ایمنی ، از جمله ماسک زدن ، فاصله گذاری اجتماعی و شستن دست ها ، با احتیاط در جامعه حضور یابید و از خود و دیگران در برابر تماس احتمالی با ویروس کرونا COVID-19 محافظت کنید.

یک نتیجه منفی نشان می دهد که شما اخیراً به عفونت COVID-19 مبتلا نشده اید. با این حال ، این نتیجه آزمایش ثابت نمی کند که هیچ عفونت قبلی یا فعلی وجود نداشته است.

آنتی بادی ها می توانند در سطوح زیر آستانه آزمایش برای تشخیص وجود داشته باشند. یک تا سه هفته پس از عفونت زمان نیاز است تا آنتی بادی ها قابل تشخیص باشند.

در ماه های پس از عفونت ، سطح آنتی بادی ممکن است به زیر سطح قابل تشخیص کاهش یابد.

برای هر دو نتیجه ، اگر دچار سرفه ، تب ، مشکل تنفس ، گلودرد ، از دست دادن طعم و بوی ، لرز/درد عضلانی و/یا علائم گوارشی هستید ، خود را قرنطینه کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

آزمایش آنتی بادی برای پیش بینی ایمنی در برابر کرونا COVID-19 قطعی نیست.

در حالی که انجام آزمایش سرولوژی برای تشخیص کرونا COVID-19 در جهان در حال افزایش است ، کارشناسان هنوز سوالات زیادی در مورد آنچه می توان از نتایج تعیین کرد ، دارند.

با وجود نسخه های متعدد آزمایش های آنتی بادی موجود در بازار از چندین تولید کننده ، شواهد موجود نشان می دهد آزمایش آنتی بادی به تنهایی برای تشخیص فرد مبتلا به کرونا COVID-19 فعلی یا قبلی یا پیش بینی ایمنی پایدار بیمار قطعی نیست.

به طور واضح مشخص نیست که چه مدت آنتی بادی ناشی از عفونت کرونا COVID-19 در بدن بماند و چه تعداد آنتی بادی برای خنثی سازی SARS-CoV-2 (آنتی بادی خنثی کننده) در پی تماس مجدد مورد نیاز است.

آیا آزمایش آنتی بادی می تواند بعنوان آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا تعیین کند که واکسن کرونا موثر بوده است؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) از آزمایش آنتی بادی برای ارزیابی ایمنی پس از دریافت واکسن جلوگیری می کند.

به احتمال زیاد آزمایش سرولوژی فرد واکسینه شده نتیجه منفی می دهد ، حتی اگر واکسن موفق و محافظ بوده باشد. این به این دلیل است که آزمایش های سرولوژی مختلف آنتی بادی های قسمت های مختلف ویروس را تشخیص می دهند.

برخی آزمایشات آنتی بادی هایی را برای پروتئین سنبله ویروس تشخیص می دهند که در پاسخ به عفونت ویروسی یا واکسن تولید می شوند.

برخی دیگر آنتی بادی هایی را نسبت به قسمت دیگری از ویروس به نام پروتئین نوکلئوکپسید تشخیص می دهند که در پاسخ به عفونت تولید می شوند ، اما نه توسط واکسن های فعلی.

در صورت دریافت نتیجه آزمایش منفی آنتی بادی ، فرد واکسینه شده نباید نگران یا مضطرب باشد زیرا این آزمایش آنتی بادی های واکسن های کرونای موجود را که در برابر پروتئین سنبله ویروس ایجاد شده اند ، تشخیص نمی دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح بالاتر آنتی بادی ها با سطوح بالاتری از اثر واکسن همراه است.

یافته ها نشان می دهد که دادن واکسن تقویت کننده به مردم ، که سطح آنتی بادی را افزایش می دهد ، تا حد زیادی به محافظت از آنها در برابر ویروس کرونا (از جمله برخی از انواع جدیدتر و خطرناک تر ) کمک می کند.

در حالی که مطالعات بیشتری برای تأیید یافته ها مورد نیاز است ، کشف این که این نشانگرها با حفاظت ایمنی ارتباط دارند ، در تحقیقات بعدی واکسن کرونا COVID-19 پیامدهایی دارد.

چرا ما به مصونیت مصنوعی احتیاج داریم؟

برای درک اینکه آیا سطح محافظتی از خنثی سازی آنتی بادی ها وجود دارد یا خیر ، تیمی از محققان از موسسات دانشگاهی ، صنعت و دولت تحقیقات جدیدی را در مورد خون افرادی که در آزمایش بزرگ واکسن Moderna شرکت کرده بودند ، انجام دادند.

این تحقیق جدید 46 نفر را آزمایش کرد که واکسینه شده بودند اما متعاقباً مبتلا به کرونا COVID-19 شدند و میزان آنتی بادی های خنثی کننده آنها را با سطوح موجود در نمونه ای از 1000 نفر که در طول آزمایش واکسینه شده بودند و هرگز بیمار نشدند مقایسه شد.

میزان آنتی بادی در افراد واکسینه شده که مبتلا به بیماری کرونا بودند در مقایسه با افرادی که عاری از کرونا بودند ، پایین تر بود.

نتایج نشان می دهد که سطح آنتی بادی می تواند ایمنی را پیش بینی کند ، که باید به توسعه و آزمایش واکسن های جدید با سرعت بسیار بیشتری همراه شود.

حتی ممکن است سازندگان واکسن کرونا COVID-19 نیاز به آزمایش با تعداد زیادی از مردم نداشته باشند تا ببینند چه تعداد از افراد پس از واکسیناسیون بیمار می شوند.

در عوض ، محققان به سادگی می توانند خون بگیرند و به دنبال سطوح آنتی بادی های مرتبط با حفاظت باشند.

“بنابراین اگر آنها بخواهند نشان دهند واکسن موثر است ، آنها فقط به جای ده ها هزار نفر نیاز به مطالعه چند صد نفر دارند.”

هنوز آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا بصورت جادویی وجود ندارد

چهار نشانگر ایمنی که مشخص شده است باید نشان دهد که واکسن کرونا COVID-19 در کل چقدر خوب کار کرده ، اما آزمایش خون نمی تواند میزان محافظت فرد را به فرد بگوید.

اگر سطح آنتی بادی یک عدد خاص باشد ، بسیار خوب است ، اما اینطور نیست.

در واقع ، کاملاً واضح است که آنتی بادی ها به تنهایی دلیل محافظت از برخی افراد را توضیح نمی دهند و سایر قسمت های سیستم ایمنی بدن نیز نقش مهمی در مبارزه با ویروس کرونا از جمله سلول های T ایفا می کنند.

دو درصد از افرادی که برای  تحقیق واکسینه شده بودند دارای سطوح بسیار بسیار پایینی از آنتی بادی بودند. یعنی سطوح آنتی بادی هایی که کمتر از حد پایین تشخیص بودند.

محققان قصد دارند تجزیه و تحلیل مشابهی را در مورد ارتباط بین آنتی بادی ها و ایمنی ناشی از واکسن در افرادی که در آزمایشات واکسن کرونای دیگر شرکت ها ، شرکت کرده اند انجام دهند تا ببینند آیا الگوی مشابهی وجود دارد یا خیر.

همچنین برنامه هایی برای جمع آوری داده ها در مواردی که مطالعات چالشی نامیده می شود ، وجود دارد ، جایی که افراد واکسینه شده عمداً به ویروس کرونا آلوده شده اند تا ببینند واکسن چقدر از آنها در برابر عفونت یا بیماری محافظت می کند.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست