اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
434 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. سالمندان چه آزمایش هایی باید انجام دهند

سالمندان چه آزمایش هایی باید انجام دهند

دسته‌بندی: وبلاگ

آزمایش چکاپ سالمندان برای افرادی که مسن هستند و پا به سن گذاشته اند بسیار ضروری می باشد. تا از طریق چکاپ  سالمندان بتوان بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص داده و در صورت وجود آنها راه های درمانی مختلف را برای آنها در نظر بگیریم. موضوعی که مشخص است این مورد می باشد که انجام چکاپ سالمندان به صورت دوره ای و متناوب می‌تواند این افراد را از بسیاری از بیماری‌ها محافظت کرده و در حالت کلی توصیه می گردد که در صورتی که یک فرد مسن و سالخورده در میان افراد خانواده شما وجود دارد حتما  به چکاپ سالمندان توجه ویژه داشته باشید. بسیاری از افراد سالخورده بر این عقیده می باشند که مرحله میان سالی زندگی آنها آخرین دوره از دوران زندگی سالم زندگی شان خواهد بود و در دوران سالخوردگی و سالمندی با انواع مختلف بیماری ها دست و پنجه نرم کرده و به هیچ وجه نمی‌تواند سالم زندگی کنند.

اما باید بگویم که این باور یک باور بسیار غلط می باشد. بسیاری از افراد سالخورده می توانند با اصلاح شیوه زندگی خود از بسیاری از بیماری‌های مختلف جلوگیری کرده و سال های بسیار زیادی را سالم و بدون دغدغه زندگی کنند. موضوعی که مشخص است این است که به هیچ وجه نمی‌توان جلوی گذر عمر و پیر شدن یک فرد را گرفت اما می توان با انجام چکاپ سالمندان و یا موارد دیگر این چنینی سلامت جسمی فرد را تا حدود زیادی حفظ کرده و در نتیجه فرد در سنین بالا دچار مشکلات مختلف نگردد.

در حالت کلی علم پزشکی توصیه می نماید تا افراد سالخورده در سنین بالا هر چند وقت یک بار به صورت دوره‌ای و متناوب آزمایش چکاپ سالمندان را انجام داده و با مراجعه به پزشک وضعیت بدنی و سوابق زندگیشان را به صورت کامل تحت کنترل و مراقبت قرار دهند. در صورتی که شما عزیزان می خواهید در مورد چکاپ سالمندان و انجام آزمایش خون ، آزمایش ادرار مربوط به این دوران زندگی اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید:

انجام چکاپ سالمندان برای بررسی وضعیت غدد

از مواردی که در آزمایش چکاپ سالمندان به آن توجه ویژه می‌گردد بررسی وضعیت غدد می‌باشد. در صورتی که یک فرد در سنین سالخوردگی به بیماری دیابت مبتلا شده باشد و درمان های  نادرست برای از بین بردن این بیماری در بدن فرد در نظر گرفته شود نه تنها بیماری فرد برطرف نمی گردد بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین بیماری‌های کلیوی نیز در فرد افزایش پیدا می‌کند.

فواید چکاپ سالمندان

در صورت کلی پیشنهاد می گردد در صورتی که یک فرد از سن ۵۰ سالگی عبور می کند در صورتی که اضافه وزن دارد و یا در یکی از افراد خانواده‌اش سابقه ابتلا به دیابت وجود دارد آزمایش چکاپ سالمندان را انجام داده و با مراجعه به پزشک میزان قند خون خود را به صورت کامل چکاب نماید. نکته ای که باید بگویم این است که برای انجام آزمایش قند خون فرد مورد نظر باید ناشتا باشد.

انجام چکاپ سالمندان و بررسی وضعیت قلب و عروق

طبق تحقیقات علمی و علم پزشکی افراد مختلف می‌توانند با کنترل میزان فشار خون خود تا حدود زیادی خطر ابتلا به سکته مغزی را در خود کاهش داده و همچنین خطرات مربوط به حمله قلبی را نیز کاهش دهند. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که در صورتی که فشار خون در بدن یک فرد بالا باشد آن فرد در سنین بالا می تواند به آلزایمر دچار شود با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ سالمندان برای افرادی که از سن ۵۰ سالگی عبور می کنند هر ۶ ماه یکبار به منظور تعیین سطح فشار خون افراد انجام گردد.

انجام چکاپ سالمندان

در حالت کلی باید بگویم افراد مختلف در سنین سالخوردگی تا حدود زیادی به فشار خون مبتلا می باشند ولی در صورتی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود روند درمان بسیار سریع تر انجام شده و همچنین ریسک به وجود آمدن خطرات احتمالی نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. همچنین باید بگویم در صورتی که در بدن یک فرد میزان کلسترول و تری گلیسیرید افزایش پیدا کند می توان در زمینه سلامت عروق و قلب خطرات مختلفی را ایجاد نماید. در حالت کلی توصیه می گردد تا سالمندان بعد از ۷۰ سالگی حتما آزمایش چکاپ سالمندان را انجام داده و همچنین در صورتی که دچار مشکل جسمی خاصی هستند هر سال یک بار به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و چکاپ سالمندان را برای خود انجام دهند.

با انجام یک آزمایش خون ساده میزان کلسترول خون در بدن  فرد مشخص شده و در صورتی که چربی خون در بدن فرد بالا باشد میتوان از طریق روشهای مختلفی مانند رژیم غذایی مناسب و غیره این مورد را کنترل کرده و به وجود آمدن بیماری های مختلف جلوگیری نماییم.

انجام چکاپ سالمندان در زمینه گوش و حلق و بینی و شنوایی سنجی

افراد مختلف لازم است تا از سن ۵۰ سالگی به بعد هر دو سال چکاپ سالمندان را در زمینه شنوایی سنجی و گوش و حلق و بینی انجام داده و همچنین بعد از آن که به سن ۶۵ سالگی میرسند هر سال یک بار به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کرده و از وضعیت شنوایی خود و میزان آن اطلاعات حاصل نمایند.

پزشک متخصص که در این مراکز ارائه خدمات می نماید یک نوار شنوایی تهیه کرده و از طریق آن میزان قدرت شنوایی افراد را محاسبه می کند و در صورتی که یک فرد میزان شنوایی مناسبی نداشته باشد با استفاده از سمعک شنوایی را افزایش می دهد.

انجام چکاپ سالمندان برای تشخیص بیماری های تنفسی

یکی دیگر از مواردی که در چکاپ سالمندان به آن توجهی ویژه می گردد بررسی سلامت ریه ها و وجود داشتن و یا وجود نداشتن سرطان ریه در بدن افراد می باشد. در صورتی که یک فرد زندگی سالم داشته و مصرف انواع مختلف دخانیات و مواد مخدر خودداری کرده است باید هر سه سال یکبار چکاب سالمندان را در این زمینه انجام دهد و در صورتی که ناراحتی تنفسی داشته باشد بهتر است تا هر سال یکبار چکاپ سالمندان را با مراجعه به پزشک متخصص انجام دهد.

روش انجام چکاپ سالمندان

چکاپ سالمندان خصوصا برای افرادی که بیش از ۲۰ سال سیگار کشیده اند امری بسیار ضروری می باشد. برای تشخیص ظرفیت تنفسی یک فرد یک دستگاه کوچک در نظر گرفته می‌شود که فرد با فشار زیاد درون دستگاه بدمد تا میزان ظرفیت تنفسی مشخص گردد. همچنین در صورت لزوم از ریه فرد رادیوگرافی تهیه شده و در صورتی که هر گونه مشکلی در ریه فرد وجود داشته باشد و یا مواردی مانند آسم و آلرژی مشاهده گردد برای روش های درمانی مختلفی در نظر گرفته می شود.

انجام چکاپ سالمندان و وضعیت روماتولوژیست

مشکلی که اکثر قریب الاتفاق سالمندان از آن رنج می برند دردهای مختلف موجود در ناحیه مفاصل می باشد. در میان این دردها یکی از شایع‌ترین و متداولترین انواع آنها تحلیل مفاصل می باشد که این مشکل می‌تواند تا حدود زیادی درد برای فرد مورد نظر ایجاد کند و یا در مواردی حرکت کردن و راه رفتن فرد را نیز با مخاطره مواجه سازد. در حالت کلی در حین راه رفتن و حرکت کردن یک فرد در قسمت انتهای استخوان ها به صورت کاملا طبیعی غضروف و مایع لغزنده وجود دارد که از این قسمت محافظت می نماید. با افزایش سن استخوان حالت بسیار شکننده و آسیب پذیر پیدا کرده و همچنین مفاصل موجود در این نواحی نیز بسیار دردناک می گردند و در نتیجه حرکت فرد با مشکل مواجه می‌شود.

در حالت کلی با انجام چکاپ سالمندان تا حدود زیادی می‌توان از وجود چنین مشکلاتی اطلاع پیدا کرده و برای آن روش‌های درمانی مختلفی در نظر گرفت و همچنین استفاده از رژیم غذایی و مکمل‌های غذایی مختلف می‌تواند در پیشگیری و درمان از درد تحلیل مفاصل جلوگیری نماید. همچنین اضافه وزن نیز تا حدود زیادی می تواند در تحلیل مفاصل تاثیرگذار باشد. با توجه به این موضوع کاهش وزن برای افرادی که دچار این مشکل هستند می تواند چاره ساز باشد.

انجام چکاپ سالمندان و بررسی اورولوژیست

یکی از مواردی که معمولاً در آقایان بعد از سن ۴۰ سالگی به تدریج به وجود می آید افزایش سایز غده پروستات در مسیر خروج مثانه می باشد.

نحوه انجام چکاپ سالمندان

تغییرات در سایز این غده در افراد مختلف با رسیدن به سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی گرفتگی را در مسیر خروج ادرار خود داشته باشند که در نتیجه این گرفتگی باعث می گردد تا فشار زیادی برای خروج ادرار احتیاج باشد و یا آقایان احساس کنند که بعد از ادرار کردن مقداری از مایع ادرار در مثانه آنها باقی مانده است. با توجه به این موضوع انجام چکاپ سالمندان برای تعیین سایز غده پروستات و یا وجود مشکلی در این زمینه بسیار ضروری می باشد. در نتیجه در صورت بروز مشکلی در این ناحیه با توجه به نظر پزشک متخصص و معالج درمان های لازم صورت پذیرد. همچنین در خانم ها مشکلی که در زمینه اورولوژیست به وجود می‌آید این است که عضلات کف لگن آنها شل شده و این موضوع معمولا به دلیل تغییرات هورمونی و باردار ایجاد می‌گردد.

شل شدن عضلات کف لگن معمولاً به دلیل افتادگی مثانه به وجود آمده و در نتیجه تخلیه نشدن کامل ادرار و تکرر ادرار در افراد می گردد که در نتیجه میزان عفونت را در خانم ها افزایش داده و باعث می گردد تا زاویه میان مثانه و مجاری خروجی ادرار از حالت عادی خارج گردیده و فرد دچار بی اختیاری در ادرار در هنگام عطسه یا سرفه شود. با توجه به این موضوع انجام چکاپ سالمندان می‌تواند در تشخیص و از بین بردن چنین بیماری‌هایی بسیار تاثیر گذار باشد.

انجام چکاپ سالمندان و بررسی وضعیت بینایی

افراد مختلف بعد از عبور از سن ۵۰ سالگی حتماً باید آزمایش چکاپ سالمندان را در زمینه بررسی وضعیت بینایی سالانه یک بار انجام دهند و با مراجعه به پزشک متخصص از وضعیت سلامت بینایی خود اطمینان حاصل نمایند. پزشک متخصص با انجام چکاپ سالمندان برای بررسی وضعیت بینایی تست های لازم برای بینایی دور و نزدیک و همچنین فشار چشم را انجام داده و در صورتی که افراد مختلف در زمینه بینایی دچار ضعف باشند آنها را از این موضوع آگاه ساخته و برای بهبود وضعیت بینایی آنها دارو و یا عینک مورد نظر را تجویز می نماید.

انواع چکاپ سالمندان

همچنین نکته بسیار حائز اهمیتی که با انجام چکاپ سالمندان می توان از وجود آنها اطلاع کسب کرد انواع مختلف بیماری‌هایی است که در سنین سالمندی به سراغ افراد می آید که از جمله مهمترین آنها می توان به آب مروارید و یا گلوکوم و انواع مختلف کم بینی و یا ضعف بینایی اشاره نمود.

انجام چکاپ سالمندان و بررسی وضعیت دندان ها

یکی دیگر از مواردی که در چکاپ سالمندان به آن توجهی ویژه می‌گردد بررسی وضعیت دندان‌ها می باشد. موضوعی که باید به آن اشاره کنم این است که سلامت دندان‌ها برای افراد سالخورده تا حدود زیادی با سلامت قلب آنها رابطه مستقیم دارد.

بنابراین با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ سالمندان در زمینه بررسی وضعیت دندان‌ها هر ۶ ماه یکبار توسط دندانپزشک انجام شده تا از سلامت دندان ها به صورت کامل اطمینان حاصل نماییم. همچنین در افرادی که در دهانشان دندان مصنوعی دارند وضعیت آنها نیز به صورت کامل بررسی شده تا در نتیجه وضعیت دهان و دندان افراد در شرایط مطلوبی قرار گیرد.

بررسی فشار خون و کنترل وزن در چکاپ سالمندان

یکی دیگر از مواردی که بسیار مهم و ضروری بوده و در چکاپ سالمندان انجام می‌گردد بررسی وضعیت فشار خون و همچنین میزان وزن افراد می باشد. افراد بسیار زیادی را مشاهده می کنیم که به بیماری فشار خون مبتلا هستند و همچنین افراد بسیار زیادی نیز هستند که این بیماری در بدنشان وجود داشته و از وجود آن خبر ندارند.

با توجه به این موضوع انجام چکاپ سالمندان برای بررسی فشار خون افراد و رسیدن به فشار خون نرمال بسیار ضروری بوده و افراد باید هر دو سال یک بار فشار خون خود را بررسی کنند تا در صورتی که فشار خون نرمال ندارند و یا به انواع مختلف بیماری های قلبی عروقی و یا بیماری های دیگر مبتلا هستند این موضوع به صورت کامل بررسی شده و درمان های لازم برای آن ایجاد گردد.

همچنین افراد مختلف که معمولاً پا به سن می‌گذارند و دچار اضافه وزن شده و چربی های اضافی دور شکم آنها جمع می گردد. البته این موضوع به دلیل کاهش سوخت و ساز بدن و کمتر شدن میزان کالری در بدن افراد می باشد. پس می توان با انجام چکاپ سالمندان در زمینه کنترل وضعیت وزن افراد از وزن دقیق افراد اطمینان حاصل کرده و با کنترل وزن تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری‌های مختلف جلوگیری نماییم.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست