اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
11,777 بازدید
  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مسدود شدن لوله فالوپ

مسدود شدن لوله فالوپ

دسته‌بندی: وبلاگ

لوله های فالوپ دو لوله نازک هستند، که هر کدام در هر طرف رحم قرار گرفته اند، که به هدایت تخم بالغ از تخمدان ها به رحم کمک می کند. هنگامی که انسداد مانع عبور تخمک در زیر لوله شود، یک زن دارای لوله فالوپی مسدود شده است، همچنین به عنوان نازایی فاکتور لوله شناخته می شود. این می تواند از یک یا هر دو طرف رخ دهد و دلیل ناباروری در 30 درصد از زنان نابارور است.

لوله های فالوپی مسدود شده
برای خانم هایی که لوله های فالوپی مسدود دارند بسیار غیر عادی است اگر که هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. بسیاری از خانم ها تصور می کنند اگر دوره ای منظم داشته باشند، باروری آنها خوب است و مشکلی ندارد. در حالی که این همیشه درست نیست.
هر ماه، هنگامی که تخمک گذاری اتفاق می افتد، تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. تخمک از تخمدان، از طریق لوله ها، و به رحم عبور می کند. همچنین اسپرم برای رسیدن به تخمک باید خود را از دهانه رحم، از طریق رحم و از طریق لوله های فالوپ شنا کند. باروری معمولاً در حالی صورت می گیرد که تخم در لوله عبور کند.
اگر یک یا هر دو لوله فالوپی مسدود شوند، تخمک نمی تواند به رحم برسد، و اسپرم نمی تواند به تخمک برسد، از لقاح و بارداری جلوگیری می کند.
همچنین ممکن است لوله به طور کامل مسدود نشود بلکه فقط تا حدی مسدود شود. این می تواند خطر حاملگی لوله یا حاملگی خارج رحمی را افزایش دهد.

علائم لوله های فالوپی مسدود شده
برخلاف تخمک گذاری، جایی که چرخه های نامنظم قاعدگی ممکن است به مشکلی برخورد کنند، لوله های فالوپی مسدود شده بندرت باعث ایجاد علائم می شوند. اولین علامت لوله های فالوپی مسدود شده اغلب ناباروری است.
اگر بعد از یک سال تلاش باردار نشوید (یا بعد از شش ماه، اگر در سن 35 سال یا بالاتر هستید)، پزشک شما برای بررسی لوله های فالوپ شما، همراه با سایر آزمایش های اساسی باروری، به یک پرتونگاری تخصصی دستور می دهد.
یک نوع خاص از لوله فالوپی مسدود شده به نام هیدروسپلینکس ممکن است باعث درد پایین شکم و ترشحات غیرمعمول واژن شود، اما همه خانم ها این علائم را ندارند. هیدروسپلینکس زمانی است که انسداد باعث گشاد شدن لوله (افزایش قطر) و پر شدن مایعات شود. این مایع تخم و اسپرم را مسدود می کند و از لقاح و حاملگی جلوگیری می کند.
با این حال، برخی از دلایل لوله های فالوپی مسدود شده می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. به عنوان مثال، اندومتریوز و بیماری التهابی لگن ممکن است باعث قاعدگی دردناک و مقاربت جنسی دردناک شود، اما این علائم لزوماً به لوله های مسدود اشاره نمی کنند.

علل
شایع ترین علت لوله های فالوپی مسدود شده بیماری التهابی لگن است(PID). PIDنتیجه یک بیماری مقاربتی است، اما تمام عفونت های لگنی به STD مربوط نمی شوند. همچنین، حتی اگر PID دیگر وجود نداشته باشد، سابقه PID یا عفونت لگنی خطر لوله های مسدود شده را افزایش می دهد.
سایر علل احتمالی لوله های فالوپی مسدود شده عبارتند از:
– سابقه یا سابقه یک عفونت STD، به ویژه کلامیدیا یا سوزاک تاریخچه عفونت رحم ناشی از سقط جنین یا سقط جنین
– تاریخچه ی یک آپاندیس پارگی تاریخچه جراحی شکم
– حاملگی خارج رحمی قبلی
– جراحی قبلی شامل لوله های فالوپ
– آندومتریوز

تشخیص لوله های فالوپی مسدود شده
لوله های مسدود شده معمولا با اشعه ایکس تخصصی به نام هیستروسالپنگوگرام یا HSG تشخیص داده می شوند. این آزمایش شامل قرار دادن یک رنگ از طریق دهانه رحم با استفاده از یک لوله ریز است. پس از تزریق رنگ، پزشک از پرتوهای ایکس ناحیه لگن شما استفاده می کند.
– HSG: یکی از آزمایش های اساسی باروری است که برای هر زوجی که سعی در تصور دارند انجام می شود. همراه با HSG، شما به احتمال زیاد خونریزی خواهید داشت و شریک زندگی شما تجزیه و تحلیل مایع منی را انجام می دهد.
این مهم است که بدانید 15٪ از خانم ها “مثبت کاذب” دارند، در حالی که رنگ از رحم و لوله خارج نمی شود. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است آزمایش دیگر را تکرار کند، یا آزمایش دیگری را برای تأیید سفارش دهد.
آزمایش های دیگری که ممکن است سفارش داده شود شامل سونوگرافی، جراحی اکتشافی لاپاروسکوپی یا هیستروسکوپی(جایی که آن ها یک دوربین نازک می دهند و آن را از طریق دهانه رحم شما قرار می دهند تا به رحم نگاه کنند). کار خون برای بررسی وجود آنتی بادی های کلامیدیا (که به معنی عفونت قبلی یا فعلی است) نیز ممکن است سفارش داده شود.

درمان
اگر یک لوله باز دارید و در غیر این صورت سالم هستید، ممکن است بدون کمک خیلی زیاد باردار شوید. پزشک شما ممکن است داروهای باروری را برای شما فراهم کند تا احتمال تخمک گذاری در طرف لوله با لوله باز را افزایش دهد. اگر هر دو لوله مسدود شود، این گزینه صحیح نیست.
جراحی لاپاروسکوپی برای لوله های فالوپی مسدود شده
در بعضی موارد، عمل جراحی لاپاروسکوپی می تواند لوله‌های مسدود شده را باز کرده یا بافت حلقوی را ایجاد کند که باعث ایجاد مشکلات می شود. احتمال موفقیت بستگی به سن شما دارد (جوان تر ، بهتر) ، چقدر بد و انسداد در کجاست و علت انسداد آن است.
اگر فقط چند چسبندگی بین لوله‌ها و تخمدان ها باشد، احتمال بارداری شما بعد از عمل زیاد است. اگر شما یک لوله مسدود شده که در غیر این صورت سالم است، 20 تا 40 درصد احتمال باردار شدن بعد از عمل را دارید.
خطر بارداری خارج رحمی شما بعد از عمل برای درمان انسداد لوله بیشتر است. اگر باردار باشید، پزشک باید از نزدیک مراقب شما باشد تا تصمیم بگیرد که چه چیزی برای شما مناسب است
جراحی برای همه مناسب نیست. اگر چسبندگی های ضخیم، متعدد و زخم بین لوله ها و تخمدان ها وجود داشته باشد، یا اگر به شما هیدروسپلینکس تشخیص داده شده اند، جراحی ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.
همچنین، اگر ناباروری مردی وجود داشته باشد، ممکن است بخواهید از جراحی صرف نظر کنید. از دیگر دلایل انجام عمل جراحی می توان به علاوه لوله‌ های فالوپی مسدود شده (مانند مشکلات جدی در تخمک گذاری) یا سن پیشرفته مادر، عوامل باروری دیگری را نام برد. در این موارد، درمان IVF بهترین گزینه درمانی برای شماست
IVF برای لوله های فالوپی مسدود شده: قبل از اختراع IVF، اگر عمل جراحی ترمیم انجام نشود یا گزینه ای نبود، زنان با لوله های مسدود هیچ گزینه ای برای بارداری ندارند. IVF امکان پذیر است. درمان IVF شامل مصرف داروهای باروری برای تحریک تخمدان ها است.
سپس با استفاده از سوزن هدایت شده با سونوگرافی از طریق دیواره واژن، پزشک شما تخم ها را مستقیماً از تخمدان ها باز می گیرد. در آزمایشگاه تخم ها به همراه اسپرم از طرف همسر یا اهدا کننده اسپرم قرار می گیرند. امیدواریم برخی از تخم ها بارور شوند و برخی از جنین سالم حاصل شود. یک یا دو جنین سالم انتخاب شده و به رحم منتقل می شود.
IVF کاملاً از لوله های فالوپی جلوگیری می کند بنابراین انسداد مهم نیست. گفته می شود، تحقیقات نشان داده اند که لوله التهابی می تواند شانس موفقیت IVF را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگر شما یک هیدروسالپینکس (لوله پر از مایعات) دارید، پزشک ممکن است عمل جراحی برای برداشتن لوله را توصیه کند.
معکوس بستن لوله برای لوله های فالوپی مسدود شده
عمل جراحی بستن لوله یک شکل “دائمی” برای کنترل تولد است. انواع مختلفی از بستن لوله وجود دارد. امکانات شامل جراح است که لوله ها را قطع می کند، آن ها را “باند پیچی” می کنند، آن ها را بهم می زند یا سیم پیچ های مخصوصی را در داخل آنها قرار می دهد. ایده این است که لوله های فالوپی عمداً مسدود شود تا اسپرم نتواند به تخمک برسد.
تعداد قابل توجهی از خانم ها بعداً از “بستن لوله هایشان” پشیمان می شوند تقریبا در همه جا از 20 تا 30 درصد موارد اینگونه اند. خبر خوب این است که حتی اگر این نوع کنترل تولد دائمی تلقی شود، برای بسیاری از زنان قابل برگشت است.
ترمیم جراحی بستن لوله به احتمال زیاد از زنان دارای عمل جراحی لوله برای ترمیم انسدادهای مبتنی بر بیماری موفقیت آمیز است. ترمیم میکرو جراحی اغلب از IVF ارزان تر است و به اندازه نیمی از زایمان هزینه دارد.
میزان موفقیت به طور کلی برای بستن معکوس لوله میکرو جراحی بسیار عالی است. در مورد زنان جوانتر از 40 سال، میزان بارداری بعد از دو سال 90 درصد است. در مورد زنان بالای 40 سال، میزان موفقیت بین 40 تا 70 درصد متفاوت است.
با این حال، جراحی ترمیم همیشه بهترین گزینه نیست. شرایطی که ممکن است برای IVF بهتر باشد شامل وجود ترسناک قابل توجهی، اندومتریوز متوسط ​​تا شدید یا ناباروری در مردان از شدت متوسط ​​تا شدید است.

پیشگیری از بروز آن
بیشتر لوله های فالوپی مسدود شده در اثر عفونت های لگن ایجاد می شوند. بیشتر – اما نه همه این عفونت ها ناشی از یک عفونت مقاربتی است. سایر علل (و خطرات) احتمالی عفونت لگن شامل جراحی قبلی لگن، انجام اتساع و کورتاژ (D&C) یا عوارض بعد از سقط جنین ، سقط جنین یا زایمان است.
غربالگری منظم از STI ها و همچنین علائم نگران کننده فوراً بررسی می شود، گام مهمی در جلوگیری از ناباروری لوله است. اگر STI یا عفونت لگن به اندازه کافی فراگیر شود، درمان عفونت ممکن است به جلوگیری از ایجاد بافت حلقوی کمک کند.
علائمی که باید از آن آگاهی داشته باشید:
– درد عمومی لگن
– درد هنگام مقاربت
– ترشحات واژن ناخوشایند است
– تب بیش از 101 (در موارد حاد)
– حالت تهوع و استفراغ (در موارد حاد)
– درد شدید شکم یا لگن (در موارد حاد)
عفونت حاد لگن می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر تب شدید یا درد شدید دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید، یا به نزدیکترین اتاق اورژانس بروید.
اما، اغلب اوقات، زن هیچ علامت یا علائمی از عفونت ندارد. بیشتر عفونت ها حاد نیستند. “خفیف ” به معنای بی ضرر نیست. هرچه عفونت طولانی تر باشد، خطر ایجاد بافت حلقوی و ایجاد لوله‌های التهابی بیشتر است.
پس از شناسایی عفونت، درمان سریع آنتی بیوتیک مهم است. درمان عفونت تضمین نمی کند که لوله ها مشخص باشند. آنتی بیوتیک ها فقط می توانند باکتری ها را از بین ببرند. از آسیب یا بافت زخمی که ایجاد شده باشد، با درمان آنتی بیوتیکی کمک نمی کند. گفته می شود، درمان این بیماری می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند، و ممکن است باعث موفقیت در درمان باروری یا بعداً ترمیم جراحی شود.
استفاده از کاندوم و گرفتن تست منظم STI (به خصوص اگر شما درگیر رفتار جنسی پرخطر هستید) توصیه می شود که از آسیب STI از آسیب لوله لوله فالوپی جلوگیری کنید.

نکته طلایی
هنگامی که فقط یک لوله فالوپ مسدود شده است، ممکن است باردار شدن به تنهایی یا درمان های کم فناوری ممکن باشد. اما، در صورت مسدود شدن هر دو لوله، عمل جراحی یا درمان IVF ممکن است تنها گزینه های شما باشد.
جراحی ممکن است تحت پوشش بیمه باشد، اما درمان IVF به ندرت انجام می شود. هزینه بالای IVF باعث می شود بسیاری از زوجین به دلیل ناباروری نتوانند صاحب فرزند شوند.
در مورد تمام گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید. اگر IVF یا عمل جراحی برای شما امکان پذیر نیست، ممکن است بخواهید فرزندپروری، مراقبت از فرزندخواندگی یا انتخاب یک زندگی بدون کودک را در نظر بگیرید. با حرکت در این وضعیت حتماً از حمایت عاطفی نیز برخوردار شوید.

برچسب ها:

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست